Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HARDROCK — Wynik w skrócie

Project ID: 623392
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Zjednoczone Królestwo
Dziedzina: Przemysł

Nowe spojrzenie na narzędzia wykorzystywane do obróbki metalu w epoce brązu

Narzędzia używane przez rzemieślników w epoce brązu do wytwarzania produktów nie były jak dotąd przedmiotem szeroko zakrojonych badań. Finansowany ze środków UE zespół naukowców badał narzędzia kamienne wykorzystywane przez pierwszych metalurgów w celu określenia ich sekwencji pracy i poznania czynników wpływających na podejmowanie przez nich decyzji technicznych.
Nowe spojrzenie na narzędzia wykorzystywane do obróbki metalu w epoce brązu
Wykonane z miedzi narzędzia metalowe są często uważane za reprezentatywne przykłady narzędzi wykorzystywanych przez metalurgów w epoce brązu. Jednak większość narzędzi do obróbki metali zachowanych z tego okresu jest wykonana z kamienia. Okoliczności, w jakich zostały one odkryte (często w osadach lub warsztatach), mogą zapewnić istotne kontekstowe informacje na temat ich wykorzystania.

Głównym celem projektu HARDROCK (Between a rock and a hard place: Context, function and choice of early metalworking tools on Europe’s Atlantic façade) było lepsze zrozumienie technologicznych i społecznych aspektów początków obróbki metali w Europie zachodniej. Badania skupiały się na zestawie narzędzi wykorzystywanym przez pierwszych metalurgów przy uwzględnieniu informacji dotyczących fizycznej i kontekstowej charakterystyki narzędzi.

Zespół naukowców badał wszystkie dostępne informacje dotyczące zarówno narzędzi z metalu, jak i z kamienia, a także analizował występujące pomiędzy nimi powiązania funkcjonalne. Zespół zgromadził pełny korpus narzędzi do obróbki metalu z obszaru badań obejmującego Wyspy Brytyjskie, wybrzeże atlantyckie Francji oraz Półwysep Iberyjski.

Zespół projektu HARDROCK badał materiały z największych kolekcji muzealnych w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, a także inne istotne kolekcje z Hiszpanii, Portugalii i Francji. Zespół przeprowadził również analizę zbiorów bibliograficznych pod kątem porównań etnoarcheologicznych, w szczególności publikacji z Afryki oraz Ameryki. Projekt trwał 2 lata — w tym czasie jego zespół odwiedził 30 muzeów i kolekcji oraz zidentyfikował i zbadał ponad 500 narzędzi. Stanowi to największy korpus tego typu obiektów w Europie.

Wyniki badań podkreśliły różnice pomiędzy narzędziami z kamienia używanymi przez złotników i kowali. Co ważne, badanie wykazało również wyraźne preferencje w zakresie wyboru określonych kategorii narzędzi oraz surowców do wytwarzania narzędzi w różnych częściach obszaru badań.

Prace prowadzone w ramach projektu oraz jego wyniki zapewniły dodatkową wiedzę na temat technik obróbki metalu w przeszłości. To i przyszłe ponowne badania mogą dostarczyć istotnych informacji na temat organizacji procesów produkcyjnych, a także na temat pozycji rzemieślników w dawnym społeczeństwie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Metalurdzy, epoka brązu, obróbka metali, HARDROCK, narzędzia z kamienia, rzemiosło
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę