Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wczesne ostrzeganie dla winnic

Naukowcy z UE opracowali proste, przenośne narzędzia do oznaczania patogenów grzybiczych atakujących winnice. Technologia wykorzystuje szybkie testy DNA chorobotwórczych organizmów żyjących w glebie.
Wczesne ostrzeganie dla winnic
Europa jest największym na świecie producentem wina i produktów do szkółek winorośli, jednak branża boryka się z różnymi chorobami grzybiczymi. Liczba organizmów, jakie trzeba wziąć pod uwagę przy zwalczaniu tych chorób, znacznie utrudnia to zadanie oraz zwiększa jego koszty, dlatego też do niedawna działania takie były w dużej mierze nieskuteczne.

Uczestnicy projektu MYCORRAY (A microarray tool for effective control of fungal grapevine trunk diseases in European vineyards), finansowanego ze środków UE, postanowili opracować narzędzie do oznaczania gatunków grzybów w glebie. Choć nie stanowi metody leczenia, narzędzie umożliwia jednoczesną i niedrogą identyfikację DNA 13 znanych gatunków grzybów odpowiedzialnych za choroby pni winorośli.

Najważniejszym osiągnięciem inicjatywy MYCORRAY jest opracowanie jednorazowej pipety testowej zawierającej płytkę mikromacierzową DNA. Uczeni połączyli pipetę z niedrogim autonomicznym czytnikiem, bazującym na systemie operacyjnym Android i nadającym się do obsługi przez osoby niebędące specjalistami. Czytnik odbiera i przetwarza obrazy z mikromacierzy pod kątem obecności patogenów, a następnie przekazuje wyniki analizy użytkownikowi.

Płytkę zaprojektowano w taki sposób, aby wykrywała 12 najważniejszych gatunków grzybów odpowiedzialnych za choroby pni winorośli. Macierz można stosować też do wykrywania obecności bakterii Agrobacterium vitis oraz identyfikacji różnych jej szczepów.

Badacze przetestowali system w warunkach laboratoryjnych, używając kultur do określenia limitów oznaczania każdego z patogenów, a następnie poddali go próbom terenowym. Zespół zebrał próbki z naturalnie zakażonych winnic, porównując wyniki trzech metod oznaczania.

Wyniki testów pokazały, że system umożliwia niezawodne i jednoczesne oznaczanie 13 patogenów. Informacje ze skanera są prezentowane w łatwy do interpretacji sposób. W ten sposób system uznano za nadający się do użycia zgodnie z przewidywanym zastosowaniem.

System MYCORRAY umożliwia niezawodne i niedrogie diagnozowanie zakażeń grzybiczych w europejskich winnicach. Dzięki temu branża będzie miała większe możliwości ograniczania zagrożeń ze strony chorób grzybiczych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Winnice, choroby grzybicze, MYCORRAY, mikromacierz, choroby pnia winorośli
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę