Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowe materiały do pakowania żywności

Naukowcy z UE opracowali biomateriały umożliwiające kontrolowanie mieszanin gazów wewnątrz opakowań świeżych produktów spożywczych. Po zaprojektowaniu i przetestowaniu biomateriałów, uczeni udoskonalili je, tak aby nadawały się do pakowania owoców i warzyw.
Nowe materiały do pakowania żywności
Powietrze w opakowaniach powoduje psucie się owoców i warzyw, a zastąpienie go innymi gazami pozwala zachować świeżość produktów przez dłuższy czas. Stosowana w tym celu technika pakowania w atmosferze modyfikowanej (MAP) jest skomplikowana i wymaga zrozumienia specyficznych interakcji między produktami spożywczymi i opakowaniem.

W ramach projektu MULTIMAP (A multiphysics approach to optimize modified atmospheres for packaging of respiring food products), finansowanego ze środków UE, opracowano nowe biomateriały do pakowania żywności.

W pierwszej kolejności skupiono się na ocenie przydatności opartych na biologii i biodegradowalnych nanokompozytów i materiałów piankowych do zastosowania w MAP. Uwzględniono dostępny na rynku polilaktyd (PLA), a także aktualne opracowywane folie na bazie białek. Uczeni porównali przepuszczalność obu materiałów w różnych warunkach z powszechnie stosowanymi tworzywami sztucznymi, takimi jak polietylen o niskiej gęstości czy poliamid (PA6). Badania te ujawniły słabe właściwości izolacyjne materiałów na bazie białek, w związku z czym uczeni zaproponowali odpowiednie udoskonalenia. W efekcie opracowano nowe, obiecujące materiały.

Następnie uczeni ocenili możliwości zastosowania nowych materiałów do pakowania owoców i warzyw i porównali nowe rozwiązania z innymi bioproduktami. Oceniono dynamikę gazów wewnątrz opakowań, dowodząc, że woreczki z PLA, w przeciwieństwie do materiałów na bazie białek, przyczyniają się do zachowania świeżości pakowanej żywności. Materiały na bazie białek udoskonalono, tak by nadawały się do pakowania owoców i warzyw.

Na koniec opracowano modele umożliwiające przewidywanie wymiany gazów wewnątrz opakowań. Zespół zbadał przepuszczalność materiałów opartych na biologii i mikroperforowanych, ulepszając modele i uzyskując dokładne szacunki.

Nowe materiały opakowaniowe i modele powstałe w ramach projektu MULTIMAP mogą pozwolić zachować świeżość produktów spożywczych przez dłuższy czas. Inną korzyścią będzie zmniejszenie ilości odpadów i podniesienie zysków wytwórców.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Opakowania żywności, biologiczne, materiały na bazie białek, pakowanie w atmosferze modyfikowanej, MULTIMAP
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę