Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Fasady budynków, które generują energię

Opracowano nowe zaawansowane technologicznie rozwiązanie znane pod nazwą zaawansowanego materiału zmiennofazowego (PCM), które pozwala na wykorzystywanie energii słonecznej przez budynki, dzięki czemu stają się one bardziej energooszczędne.
Fasady budynków, które generują energię
Energooszczędność budynków staje się kluczowa w kontekście wysiłków zmierzających do poprawienia zrównoważonego rozwoju i zmniejszenia śladu węglowego naszej cywilizacji. Dzięki różnym rozwiązaniom wiele nowoczesnych budynków jest obecnie naprawdę ekologicznych — począwszy od lepszej izolacji po fasady produkujące energię słoneczną. W takich budynkach wykorzystywane są zaawansowane materiały PCM, które skutecznie przekształcają ścianę w strukturę produkującą energię słoneczną.

Celem finansowanego przez UE projektu SOLPCM (Solar collector and PCM thermal façade for low carbon buildings) było opracowanie nowego typu fasady budynku, która generuje energię słoneczną do ogrzewania i chłodzenia. Naukowcy zbadali również możliwość połączenia powietrznego kolektora słonecznego i warstwy magazynującej z PCM.

Badacze skupili się na poprawieniu funkcjonalności ścian zaawansowanymi technologicznie materiałami takimi jak pokrycia selektywnie absorbujące promieniowanie słoneczne, przezroczysta izolacja czy PCM. Celem było zapewnienie pasywnego ogrzewania słonecznego oraz świeżego powietrza dla budynków biurowych lub publicznych.

W czasie prac nad projektem znaleziono firmę z Chin, która produkuje nowatorskie płyty PCM o stabilizowanym kształcie cechujące się różnymi temperaturami przemiany fazowej i przewodnościami cieplnymi. Płyty mogą stanowić materiał magazynujący energię odnawialną w budynkach i są idealne w szczególności do zastosowania w obszarach o wysokim stopniu promieniowania słonecznego i zmiennych temperaturach.

Wyniki projektu SOLPCM opublikowano w kilku czasopismach oraz w raporcie dla właściwych władz. Będą również częścią mającej się wkrótce ukazać książki o tym zagadnieniu. Jednym z elementów podkreślających sukces projektu jest fakt, że chińska firma wykorzystała wyniki projektu i opracowała SSPCM do magazynowania energii cieplnej. Następnie technologię tę zastosowano w rzeczywistym projekcie budowlanym i potwierdzono wykonalność rozwiązania.

Badania przeprowadzone w ramach projektu wskazały, że technologia może przynieść oszczędność energii do 32,5% w przypadku pasywnego ogrzewania słonecznego i 88,3% w odniesieniu do zastosowań ogrzewania wstępnego świeżego powietrza dla budynków biurowych. W świetle tych dowodów wyniki projektu mogą radykalnie poprawić energooszczędność budynków. Jest to ogromny krok naprzód w walce ze zmianą klimatu.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Fasady budynków, materiał zmiennofazowy, energooszczędność, SOLPCM, ogrzewanie
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę