Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Rewolucja w technologii bezprzewodowej

Nowy nadajnik / odbiornik bezprzewodowy, wspierany przez zestaw zaawansowanych algorytmów, powinien poprawić szybkość i wydajność sieci bezprzewodowych.
Rewolucja w technologii bezprzewodowej
Rozproszone sieci bezprzewodowe uważane są za rozwiązanie, które pozwoli zwiększyć szybkość transmisji danych, umożliwiając jednocześnie pełną współpracę i synchronizację węzłów sieciowych. Uczestnicy projektu TRADENET (Transceiver design for distributed wireless networks), finansowanego ze środków UE, zaproponowali nowe schematy rozproszonych sieci bezprzewodowych, które eliminują problem asynchroniczności węzłów. Opracowali oni zaawansowane techniki przetwarzania sygnału, pozwalające na budowę zaawansowanych odbiorników, radzących sobie z niepewnością dotyczącą kanałów na różnych węzłach w sieci i optymalizują alokację mocy i częstotliwości.

Uczeni skupili się na wykorzystaniu systemów o wielu wejściach i wyjściach i o dużej skali, wspieranych przez zaawansowane algorytmy poprawiające schematy wyboru anten oraz stosunek sygnału do szumu. Zaproponowana metodologia i system łączą w sposób optymalny wybór anteny i formowania wiązki z filtrowaniem na odbiorniku, przy różnych ograniczeniach dotyczących przesyłu i mocy.

Ważnym aspektem prac było również ulepszenie systemów przekaźników dwukierunkowych (TWR) przy pomocy kodowania sieci w warstwie fizycznej, przy nieznanych informacjach o stanie kanału. Zaproponowano transmisję sygnałów modulowanych kluczem z przesunięciem częstotliwości (FSK) w systemie TWR i opracowano odpowiedni algorytm umożliwiający działanie systemu.

Rozwiązania te zostały zaproponowane w odniesieniu do technologii FSK, ale mogą one być też wykorzystane w innych technikach modulacji ortogonalnej. Innym ważnym osiągnięciem było zaprojektowanie suboptymalnego detektora o złożoności kwadratowej, który uzyskuje niemal optymalną wydajność, stanowiąc dzięki temu doskonałe rozwiązanie o mniejszych kosztach.

Podsumowując, nowe rozwiązania i algorytmy do nowego nadajnika / odbiornika bezprzewodowego mogą pomóc w przezwyciężeniu ograniczeń systemów rozproszonych, na przykład dotyczących alokacji mocy i przepustowości między węzłami sieci, a także synchronizacji węzłów pod względem czasu i częstotliwości. Do innych problemów, jakie udało się rozwiązać, należy wyłącznie lokalna wiedza o stanie kanałów w sieci oraz alokacja mocy i przepustowości między węzłami. Biorąc pod uwagę coraz większe zapotrzebowanie na szybkie i wydajne sieci bezprzewodowe, rozwiązania te powstały w samą porę.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Nadajnik/odbiornik, sieci bezprzewodowe, szybkość transmisji, TRADENET, przepustowość
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę