Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Świeże spojrzenie na brytyjską historię przemysłu tekstylnego

Za liczbami i wskaźnikami ekonomicznymi opisującymi rewolucję przemysłową w Wielkiej Brytanii kryje się też ważna historia, w szczególności odnosząca się do przemysłu tekstylnego.
Świeże spojrzenie na brytyjską historię przemysłu tekstylnego
Badania nad brytyjską rewolucją przemysłową często prowadzone są z perspektywy makroekonomicznej, co nie daje możliwości ukazania istotnych aspektów społecznych i ludzkich w skali mikro. Znaczenie przemysłu tekstylnego dla tamtej epoki można by porównać do współczesnej roli technologii cyfrowych, a jego wkład w rozwój społeczeństwa staje się bardziej zrozumiały, gdy uwzględnimy jego mikrokomponenty.

W tym kontekście, projekt RETHINKTEX (Rethinking textiles), finansowany ze środków UE, rzucił nowe światło na mechanizację produkcji tekstyliów jako istotny czynnik napędzający rozwój gospodarczy i postęp techniczny. Zespół zbadał historię technologii, przyglądając się dokładniej innowacjom i projektom urządzeń mechanicznych, ludziom oraz produktom. Uczeni ukazali rewolucję przemysłową z nowej, bardziej atrakcyjnej perspektywy, uwzględniającej nie tylko czynniki ekonomiczne, ale także kulturowe i społeczne.

Od produkcji sukienniczej w Yorkshire po dawne tradycje bawełnicze Manchesteru — zespół zbadał dokumenty oraz maszyny i inne przedmioty i wyroby w różnych miastach brytyjskich. W tym świetle, produkcja jedwabiu w Derby czy tkactwo w Paisley stanowią dwa interesujące przykłady niesamowitego rozwoju przemysłu tekstylnego.

Informacje o tych ważnych badaniach rozpowszechniano w artykułach konferencyjnych, na wykładach oraz w międzynarodowych czasopismach. Badacze są też autorami przygotowywanych do publikacji książek "Technology in the Industrial Revolution" oraz "Cloth Britannia: The History of Technology and the Industrial Revolution".

Ponadto zespół pomagał w organizacji publicznych wydarzeń, wystaw i ekspozycji muzealnych, propagujących historię przemysłu tekstylnego. Owocem prac ma być również monografia przeznaczona dla studentów oraz broszura dla nauczycieli akademickich, jak i szereg kolejnych wystaw. Warto wspomnieć o szeroko zakrojonych badaniach naukowych, których wyniki zaprezentowano niespecjalistycznej publiczności, głównie na wystawach i w muzeach.

Podsumowując, projekt RETHINKTEX przyczynił się do poszerzenia wiedzy na temat brytyjskiego przemysłu tekstylnego w latach 1700 – 1900, z pożytkiem dla naukowców, historyków i ogółu społeczeństwa. Skomplikowana i dynamiczna droga przemysłu tekstylnego w Wielkiej Brytanii wreszcie doczekała się należnego jej miejsca w historii.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Przemysł tekstylny, rewolucja przemysłowa, RETHINKTEX, bawełna, jedwab, tkactwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę