Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

OREAT II — Wynik w skrócie

Project ID: 296515
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Zjednoczone Królestwo
Dziedzina: Przemysł, Transport

Zaawansowane systemy łopat do budowy odkrytych wirników

Naukowcy pracujący nad stworzeniem silnika samolotowego przyszłości nazywanego otwartym wirnikiem, który może znacznie obniżyć emisję szkodliwych substancji produkowanych podczas podróży lotniczych, są o krok bliżej do sukcesu. Jest to możliwe dzięki opracowaniu systemu korekty optymalnego obrotu łopaty wirnika.
Zaawansowane systemy łopat do budowy odkrytych wirników
Technologie odkrytych wirników mogą znacznie zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla w porównaniu z silnikami turbowentylatorowymi o podobnym ciągu. Takie silniki napędzają łopaty śmigła bez otaczającej je gondoli, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie ultrawysokich współczynników dwuprzepływowości.

Drugi rząd łopat śmigła obracających się w przeciwnym kierunku może dodatkowo poprawić wydajność napędu. Jednakże największym wyzwaniem technicznym przeciwbieżnych śmigieł jest złożoność kontroli kąta natarcia łopat. Kąt natarcia łopat moduluje moc statku powietrznego oraz jego prędkość i jest kluczowym elementem niezawodnego działania łopat.

Naukowcy pracujący nad realizacją finansowanego przez UE projektu OREAT II (Open rotor engines advanced technologies II) stwierdzili, że odpowiedni system mechanizmu zmiany kąta natarcia (PCM) jest kluczowy dla prawidłowej kontroli kąta natarcia łopat, a co za tym idzie dla niezakłóconego działania silnika z przeciwbieżnym otwartym wirnikiem (CROR).

Członkom projektu udało się opracować PCM dla śmigieł demonstratora SAGE 2 w ramach inicjatywy budowy zrównoważonego i ekologicznego silnika (SAGE) na 5. poziomie gotowości technologicznej. Testy prototypu przeprowadzono w nowo wybudowanym reprezentatywnym obiekcie badawczym. Obiekt badawczy obejmował układ hydrauliczny z odrębnymi konfiguracjami niskiego i wysokiego ciśnienia oraz temperatur, laboratorium z modułową płytą testową, układ napędu elektrycznego oraz urządzenia kontrolne i zbierania danych.

Projekt OREAT II w dużym stopniu przyczynił się do opracowania bezpiecznej i niezawodnej koncepcji CROR dzięki ograniczeniu ryzyka związanego z tym ważnym elementem PCM.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Otwarty wirnik, kąt natarcia łopat, OREAT II, mechanizm zmiany kąta natarcia, przeciwbieżny otwarty wirnik
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę