Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Konserwant wina oparty na ciśnieniu

Zespół Unii Europejskiej w dalszym stopniu rozwijał wcześniejszy projekt opartej na ciśnieniu alternatywy dla siarczynów w winie. Wyniki wykazały efektywną pasteryzację i redukcję zawartości rozpuszczonego tlenu, uzyskując dobrą trwałość bez wpływu na kolor, smak lub zapach.
Konserwant wina oparty na ciśnieniu
Tlenki siarki (SO2 i SO3), znane jako siarczyny są szeroko stosowanymi konserwantami w produkcji wina. Podczas gdy są one bezpieczne dla 99% ludzi, siarczyny mogą powodować alergiczne odczyny u astmatyków i innych uczulonych osób.

Projekt finansowany z funduszy Unii Europejskiej PRESERVEWINE-DEMO (Demonstracja nietermicznego procesu w celu zastąpienia użycia siarczynów i innych konserwantów chemicznych w winach europejskich w celu zgodności z wymaganiami nowej dyrektywy europejskiej) opracował alternatywę dla siarczynów stosowanych w winie. Konsorcjum jest sukcesorem wcześniejszego projektu Unii Europejskiej, PRESERVEWINE. Nowe przedsięwzięcie zostało zaplanowane w celu komercjalizacji innowacji poprzedniego projektu.

Prototypowy system ograniczył zapotrzebowanie na chemiczne konserwanty poprzez szybkie poddawanie i rozprężanie ciśnienia do 500 bar. Proces poddaje obróbce ciecz i gaz w przewodach giętkich systemu. Metoda ta, nazwana technologią zmiany ciśnienia, została zaprojektowana i oceniona dla 120 litrów/godzinę.

Inne elementy obejmują urządzenie mieszania statycznego, retencję w reaktorze przepływu i gwałtowne uwolnienie ciśnienia w specjalnym zaworze. Badacze przebadali efekty takich zmiennych jak typ gazu, stosunek gazu/cieczy, system uwalniania ciśnienia i czas retencji.

Poddawanie obróbce ciśnieniowej wykazało zniszczenie organizmów powodujących psucie się wina. Proces ten również w znacznym stopniu zredukował zawartość tlenu rozpuszczonego w winie, co zabezpieczyło wino przed utlenianiem natychmiast po obróbce i podczas przechowywania zarówno w beczkach jak i w butelkach. W przeciwieństwie do alternatyw termicznej pasteryzacji, metoda projektu nie powodowała zmiany koloru, smaku lub zapachu wina.

Aby być kwalifikowanym według Dyrektywy Europejskiej Wyposażenia Ciśnieniowego, system musi być prosty i łatwy do czyszczenia, co pozostaje wyzwaniem dla PRESERVEWINE-DEMO.

Zespół zaprojektował urządzenie na skalę przemysłową, do budowy z użyciem procesu produkcji umożliwiającego oszczędności skali. Badacze planują kontynuacje demonstrowania urządzenia po zakończeniu projektu, w celu potwierdzenia wykonalności.

Prace związane z rozpowszechnianiem obejmowały liczne informacje prasowe i artykuły jak również konferencje lub prezentacje przemysłowe. Personel projektu zidentyfikował wymierne możliwości rynku i licznych potencjalnych klientów. Aby uzyskać akceptację i ocenę europejskich władz winiarskich, zespół musi nadal informować producentów wina i innych udziałowców.

Praca PRESERVEWINE-DEMO będzie oznaczała ograniczenie użycia konserwantów zawierających siarczyn w winie. Produkt będzie bardziej bezpieczny dla ludzi o skłonnościach do reakcji alergicznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wino, konserwant, siarczyny, rozpuszczony tlen, PRESERVEWINE-DEMO, proces nietermiczny
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę