Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

FEROP — Wynik w skrócie

Project ID: 606378
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Francja
Dziedzina: Energia, Środowisko

Prognozy energetyczne zapowiadające bardziej ekologiczne gospodarstwa domowe

Wspierane z funduszy unijnych konsorcjum wypracowało bezprzewodowy i niezaopatrzony w baterię panel dotykowy do podglądu automatyki domowej. System umożliwił właścicielom gospodarstw zredukowanie zużycia energii dzięki uwzględnieniu zachowania użytkowników końcowych.
Prognozy energetyczne zapowiadające bardziej ekologiczne gospodarstwa domowe
Projekt FEROP (Flat EnOcean room operating panels) powołano, by wesprzeć użytkowników w osiągnięciu limitów zużycia energii, wytyczonych przez Unię Europejską. Udało się to osiągnąć za pomocą automatycznego systemu domowego, który może sterować ogrzewaniem, klimatyzacją, oświetleniem, roletami i żaluzjami za pomocą wizualnego wyświetlacza.

Naukowcy opracowali bezprzewodowy, bezbateryjny ekran dotykowy, zasilany poprzez zbieranie energii, z komunikacją radiową EnOcean, co umożliwia pasażerowi bezpośrednią interakcję z budynkiem. Ten innowacyjny produkt został stworzony z myślą o starych budynkach, które mają zostać zmodernizowane, oraz o budynkach nowych, w których ma zostać zastosowana technologia bezprzewodowa.

Samozasilające bezprzewodowe czujniki i przełączniki wykorzystujące bezprzewodowy standard EnOcean były idealne dla zróżnicowanych zastosowań w budownictwie w zakresie oszczędności zasobów. Zasilane ruchem, światłem lub ciepłem. Nie potrzeba kabli ani baterii, by przy pomocy czujników gromadzić informacje, takie jak temperatura i obecność wody.

Czujniki i siłowniki mogą komunikować się ze sobą bezpośrednio i są kontrolowane przez bramę chmury w przypadku aplikacji wymagających zdalnego wykrywania i sterowania za pośrednictwem komputera osobistego lub smartfona. Użytkownicy otrzymali dokładny obraz zużycia energii w każdym pokoju, dzięki czemu mogli zrozumieć wpływ dowolnego ustawienia, jakie mogą wybrać dla każdego pokoju.

Dużą zaletą systemu jest możliwość wykonania prognoz dotyczących zużycia energii w oparciu o temperaturę i punkty zadane jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń, poziomy zaciemnienia i zużycie w przeszłości. Za każdym razem, gdy użytkownik zmienia wartość zadaną, zużycie energii wyświetlane przez jeden dzień, tydzień, miesiąc lub nawet rok ułatwi „bardziej ekologiczne" zachowania.

FEROP jest obecnie najbardziej wszechstronnym urządzeniem do oszczędzania energii, wykorzystującym prognozę zużycia energii. Może to pomóc w zaoszczędzeniu energii o wartości 1,3 miliarda EURO rocznie, co równa się 6 milionom ton dwutlenku węgla.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Energia, bezprzewodowy, FEROP, EnOcean, budynek zgodny z ideą zrównoważonego rozwoju
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę