Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

INTENT — Wynik w skrócie

Project ID: 628360
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Zjednoczone Królestwo
Dziedzina: Technologie informacyjno-komunikacyjne

Skupienie się na treści, a nie na łączności, w celu poprawienia działania Internetu

Internet ma sprawniej działać, gdy tylko jego filozofia migruje z połączenia maszyn do łączenia informacji. Niedawny projekt finansowany ze środków unijnych opracował rozwiązanie, które pozwoliło przywołać tę ekscytującą perspektywę.
Skupienie się na treści, a nie na łączności, w celu poprawienia działania Internetu
Od chwili powstania, Internet koncentruje się na łączeniu maszyn. Ostatnio jednak ewoluował, aby skupić się raczej na tym, co jest wymieniane, a nie na tym, kto to wymienia. W miarę coraz większego zainteresowania treścią, Internet coraz bardziej skupia się na zapewnieniu większej ilości miejsca i mocy obliczeniowej w razie konieczności.

W ramach projektu INTENT (Information-centric network management and traffic engineering) zbadano, jak przeprowadzić migrację z Internetu z host-to-host na host-to-content. Priorytetyzowano łączące się informacje nad łączącymi się maszynami, obserwując modele, które sprzyjają lepszemu wykorzystywaniu zasobów w drodze od dostawcy do konsumenta.

W tym kontekście sieć informacyjno-centryczna (ICN) okazała się opłacalnym modelem w celu osiągnięcia większej elastyczności w zwiększaniu efektywności, rozszerzeniu natywnego wsparcia dla multiemisji i przystosowaniu się do nowych usług. Zespół projektowy wyznaczył wyzwania dla ICN, takie jak zarządzanie tymi sieciami, z uwzględnieniem inżynierii ruchu i zarządzania pamięcią podręczną oraz trasą w dostarczaniu treści.

W rezultacie, w ramach projektu zaprojektowano inteligentny system zarządzania treścią o rozbudowanej funkcjonalności w sieci ICN, który oferuje zaawansowane funkcje buforowania. Opracowano strukturę inżynierii ruchu ICN, która oferuje zaawansowane zarządzanie i kontrolę w zakresie buforowania i routingu, optymalizując równowagę między dostarczaniem treści a wydajnością sieci.

Osiągnięcia projektowe obejmowały również nowe algorytmy buforowania, mechanizmy i algorytmy, które poprawiają procesy routingu ICN w celu zmniejszenia zatorów i obciążenia sieci oraz opóźnień. Algorytmy redukują koszty związane z przetwarzaniem i komunikacją, ułatwiając szybsze działanie i elastyczność w stosunku do popularności i popytu. Pomagają również przezwyciężyć takie problemy, jak pojedyncze punkty awarii.

W bardziej praktycznym ujęciu, rozwiązania INTENT wzmocnią dostawców usług internetowych, rozszerzając możliwości buforowania w sieci, dając im większą kontrolę nad ich zasobami sieciowymi, treścią i serwerem. Pozwalają dostawcom Internetu na prostszą, lżejszą usługę dostarczania treści, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów. Te sprzyjające efekty zostały opublikowane w czasopismach, na warsztatach i konferencjach.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Internet, INTENT, sieć informatyczna, inżynieria ruchu, dostawcy usług internetowych
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę