Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

PICKNPACK — Wynik w skrócie

Project ID: 311987
Źródło dofinansowania: FP7-KBBE
Kraj: Niderlandy
Dziedzina: Zdrowie, Przemysł

Elastyczne systemy pakowania żywności

Naukowcy i inżynierowie opracowali mechanizmy, które mogą pakować różnorodne produkty spożywcze w opakowania, które można szybko i łatwo modyfikować na konkretne rynki. Mogą spełniać wymagania sektora spożywczego dotyczące higieny, ekonomiki i zdolności adaptacyjnych, zapewnienia maksymalnej jakości produktu oraz wygody konsumentów.
Elastyczne systemy pakowania żywności
Europejski przemysł spożywczy jest szybko zmieniającym się rynkiem, w którym klienci wymagają lepszej jakości, większego wyboru i większego bezpieczeństwa w niższych cenach. W ramach projektu finansowanego przez UE, PICKNPACK (Flexible robotic systems for automated adaptive packaging of fresh and processed food products), opracowano trzy typy modułów, aby sprostać tym wyzwaniom. Współpracując ze sobą, trzy moduły zawierają moduł czujnikowy, kontrolowany wizualnie moduł obsługi i adaptacyjny moduł opakowania.

PICKNPACK przeanalizował produkty będące w centrum zainteresowania pod względem funkcjonalności. Produkty obejmowały pomidory, winogrona i gotowe posiłki/piersi z kurczaka. Analizie poddano wszystkie specyfikacje i koncepcje modułów. W rezultacie powstały szczegółowe projekty linii i modułów. Następnie naukowcy zbudowali moduły i funkcje integracji linii. Moduły były następnie testowane w trybie autonomicznym, a następnie w trybie liniowym. Jednocześnie naukowcy zajmowali się kwestiami higienicznymi, oddziaływaniem społecznym, oceną cyklu życia i możliwością zastosowania.

Robot przewodowy został zaprojektowany do wybierania i umieszczania opakowań w elastycznym zakresie roboczym. Metalowe kable są połączone z jednej strony z mobilną platformą, a wciągarki sterują długością i napięciem kabli, co powoduje kontrolę ruchu. Prostokątna przestrzeń robocza zapewnia zdolność do chwytania żywności z przenośników. Ten innowacyjny robot może pracować z dużą prędkością bez zwiększania kosztów komercyjnych, przy większej wydajności pracy.

Opracowano także systemy czyszczenia linii. Mobilne urządzenie czyszczące jest urządzeniem zautomatyzowanym i samojezdnym, mogącym się poruszać po całej linii PicknPack podczas czyszczenia wszystkich modułów kolejno z indywidualnym postępem czyszczenia. Stosowane są różne typy dysz i można stosować kilka środków czyszczących. Automatyczny bęben na wąż podaje środek czyszczący i stoi na ruchomym stole. Dzięki temu poruszanie się po fabryce i czyszczenie wielu maszyn jest łatwe.

Działania rozpowszechniające obejmowały internetowe media społecznościowe i profesjonalne, sesje szkoleniowe i publikacje.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Opakowania, produkty spożywcze, sektor spożywczy, PICKNACK, systemy robotowy, roboty przewodowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę