Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

ANGEO2 — Wynik w skrócie

Project ID: 697678
Źródło dofinansowania: H2020-EU.2.1.6.
H2020-EU.2.3.1.
Kraj: Francja
Dziedzina: Technologie informacyjno-komunikacyjne

Zestaw pozycjonujący dla posiadaczy smartfonów cierpiących na zaburzenia wzroku

Każdy, kto kiedykolwiek używał sieciowych usług mapowania do poruszania się po mieście, odczuł, jak często pozycjonowanie bywa niedokładne. Navocap, małe francuskie przedsiębiorstwo MŚP, opracowało połączoną aplikację/jednostkę pozycjonującą, która może okazać się bardzo przydatna dla osób, w przypadku których ten brak precyzji jest szczególnie odczuwalny.
Zestaw pozycjonujący dla posiadaczy smartfonów cierpiących na zaburzenia wzroku
W przypadku osób z zaburzeniami wzroku lub funkcji poznawczych, pozyskiwanie rzetelnych informacji o otoczeniu tak nieprzyjaznym i przerażającym, jak miasto, jest niezbędne.

Firma Navocap wdrożyła tę technologię w 2008 roku, gdy utworzyła spółkę zależną Angeo Technology. Od tego czasu firma otrzymała wsparcie od firm, takich jak spółka kapitału podwyższonego ryzyka Wiseed oraz Telespace Participation - spółka zależna firmy CNES. Wprowadziła ona na rynek zestaw Angeo-Mobile w 2012 roku, aby zapewnić osobom niedowidzącym rzetelne informacje o lokalizacji w wysoce zurbanizowanych obszarach. W roku 2015 uzyskała wsparcie ze strony UE w postaci projektu ANGEO2, którego celem było usprawnienie zestawu ANGEO, aby umożliwić jego wykorzystanie na smartfonach.

Głównym osiągnięciem firmy Navocap było pokonanie ograniczeń pozycjonowania GPS za pomocą ich własnej technologii. - Niska wydajność innych systemów wynika z braku wiarygodności pozycjonowania GPS w obszarach miejskich - wyjaśnia Edgar Antoine, Prezes zarządu firmy Novocap. - W takich środowiskach tzw. kaniony uliczne często blokują lub zniekształcają sygnały satelity. Poza tym algorytmy obliczające trasy polegają na modelowaniu ulic w oparciu o ich oś. Innymi słowy, jeżeli stoisz, na przykład, w alei o szerokości 40 metrów, 5-metrowa precyzja oferowana przez standardowe urządzenia będzie wymagała podążania środkiem tej alei. Osobiście to wypróbowałem i nie polecam tego nikomu...

ANGEO2 – którego nazwa niedawno zmieniona została na ANGEO-S, aby lepiej oddać jego charakter – ma formę modułu, który może zostać połączony z dowolną aplikacją na smartfona, wymagającą niezawodnego pozycjonowania. Moduł składa się z niezawodnej jednostki pozycjonującej (RPU) oraz posiada własną aplikację nawigacyjną o nazwie Angeo-NAV, która dostępna jest w sklepie App Store.

Edgard Antoine w taki sposób wyjaśnia działanie systemu: - Jednostka RPU łączy się ze smartfonem poprzez Bluetooth i może zostać przyczepiona do paska użytkownika. Dzięki zdalnemu urządzeniu sterującemu, przyczepianemu do kołnierza koszuli, użytkownik ma wolne ręce, a w przypadku szczególnie głośnych obszarów zestaw może zostać uzupełniony o słuchawkę lub słuchawki wykorzystujące technologię przewodzenia kostnego. Użytkownik może komunikować się z urządzeniem za pomocą syntezatora głosu „Voice Over” firmy Apple i aplikacji rozpoznającej, przeznaczonej dla użytkowników z zaburzeniami wzroku.

W celu wyeliminowania problemów typowych dla GPS, urządzenie zwielokrotnia źródła poprzez stosowanie danych z trzech największych na świecie usług nawigacji globalnej: GPS, GALILEO i GLONASS. Następnie porównuje te dane z danymi jednostki nawigacji inercyjnej, zdolnej do określenia istnienia lub braku wielu dróg, a także kompensuje wszelkie straty sygnału satelity.

- Jeśli chodzi o wyznaczanie tras, ANGEO-S wykorzystuje specyficzny algorytm, który uwzględnia szerokość ulicy, potrzebę skorzystania z tras multimodalnych (chodniki, autobusy, tramwaje, metro itp.) oraz osobiste preferencje osób niedowidzących, które chcą uniknąć głównych dróg - mówi Edgard Antoine.

Navocap planuje przeprowadzenie testów w Vision Institute w Paryżu pod koniec września 2017 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, według Antoine»a urządzenie zostanie wprowadzone na rynek w czerwcu 2018 roku. W międzyczasie dostępny na rynku jest zestaw ANGEO pierwszej generacji, w którego skład wchodzi odbiornik GPS, jednostka inercyjna i modem komórkowy.

- Planujemy dwie główne drogi komercjalizacji: poprzez stowarzyszenia pracujące z osobami niewidomymi i niedowidzącymi oraz sprzedaż bezpośrednią, według modelu biznesowego podobnego do modelu stosowanego przez firmy takie jak Tupperware - powiedział Antoine. - ANGEO-S jest ogromnym krokiem w kierunku zaspokojenia potrzeb takich użytkowników i niewiele byśmy osiągnęli bez wsparcia ze strony instrumentu MŚP - dodaje.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

ANNGEO-2, ANGEO, ANGEO-S, pozycjonowanie, nawigacja, obszary miejskie, niewidomi, osoby niedowidzące, Navocap, GPS, Galileo, algorytm, smartfon, aplikacja, RPU
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę