Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

TYPES — Wynik w skrócie

Project ID: 653449
Źródło dofinansowania: H2020-EU.3.7.
Kraj: Hiszpania
Dziedzina: Gospodarka cyfrowa

Nowatorskie narzędzia zwiększające transparentność reklamy w Internecie

Liderzy rynkowi Google i Facebook są odpowiedzialni za jedną trzecią rozwoju reklamy w Internecie. Szybki rozwój reklamy w Internecie wiąże się z poważnymi zagrożeniami dla prywatności i bezpieczeństwa danych.
Nowatorskie narzędzia zwiększające transparentność reklamy w Internecie
Reklamodawcy śledzą użytkowników w Internecie, gdy ci przeglądają strony internetowe, korzystają z wyszukiwarek internetowych lub gdy oglądają filmy. Na podstawie takiej aktywności firmy śledzące tworzą profile użytkowników.

Gromadzenie i przetwarzanie danych osobowych, a następnie oferowanie ich zainteresowanym stronom, wiąże się z koniecznością zachowywania równowagi pomiędzy licznymi profitami oferowanymi przez branżę oraz obawami o prywatność użytkowników Internetu. – Projekt TYPES chroni poszczególne osoby i daje im kontrolę nad tym, w jaki sposób ich dane wykorzystywane są przez usługodawców do celów reklamowych – mówi Rosa Araujo, koordynator inicjatywy finansowanej ze środków UE. – Zwiększanie zaufania użytkowników końcowych i transparentności reklamodawcy może przynieść korzyści wszystkim zainteresowanym stronom ekosystemu reklamowego.

Kontrolowanie reklamodawców internetowych

W ramach projektu TYPES opracowano narzędzia wspierające ideę zdrowszego, bardziej przejrzystego i prężnie rozwijającego się sektora reklamy w Internecie. – Ten zestaw narzędzi pozwala użytkownikom lepiej zrozumieć to, w jaki sposób ich dane są wykorzystywane w Internecie, w wyniku czego budowany jest silny fundament, z którego korzystać mogą zarówno oni, jak i cała branża – kontynuuje Araujo.

Narzędzia Web Browser Plug-In (dostępne w wersji dla firm i w wersji z otwartą licencją) oraz Network Proxy służą do wykrywania naruszeń i ochrony prywatności. – Programy te, między innymi, informują użytkowników o tym, jakie dane są gromadzone i śledzone przez strony internetowe i reklamodawców – wyjaśnia Araujo.

Narzędzia do wyceny danych szacują wartość, jaką różne dane mają dla rynku reklamowego online lub użytkowników, która zazwyczaj jest nieznana i szczególnie trudna do oceny. Dostępne są następujące narzędzia: Web Survey, Data Valuation Web Portal, YouTube Video Valuation oraz Facebook Data Valuation. – Wyjawienie takich informacji jest korzystne dla zarówno użytkowników końcowych, jak i branży reklamy online – zauważa Araujo.

W ramach projektu TYPES opracowano również program Data Broker – rozwiązanie marketingowe zgodne z koncepcją „privacy-by-design”. – Umożliwia ono użytkownikom końcowym dzielenie się i czerpanie korzyści z ich danych w ekosystemie reklamy cyfrowej – podkreśla Araujo.

Produkty stymulujące działalność gospodarczą i chroniące prywatność i dane osobowe

Niektóre rozwiązania są już gotowe do wprowadzenia na rynek, a wiele innych jest w fazie opracowywania. Narzędzie Web Browser Plug-In dla firm przeznaczone jest dla przedsiębiorstw z sektora MŚP. Jeden z partnerów projektu, agencja cyfrowa, zaoferuje wersję z otwartą licencją swoim klientom.

Natomiast spółka zależna międzynarodowej firmy świadczącej usługi z zakresu bezpieczeństwa planuje rozpowszechnianie narzędzia Network Proxy pośród swojej bazy klientów. – Jest to ogromny sukces dla projektu, który znacznie zwiększy jego potencjał, ponieważ spółka ta w swoim portfolio ma kilkanaście firm, które są zainteresowane rozwiązaniami pomagającymi ich klientom poruszać się po Internecie – podkreśla Araujo.

Narzędzie Web Survey jest dostępne na stronie internetowej projektu. Kilku partnerów zamierza zaoferować narzędzie Web Portal jako usługę publiczną mającą na celu utrzymanie transparentności i zwiększenie świadomości obywateli o wartości danych osobowych.

Twórcy projektu planują wystąpić o przyznanie publicznego finansowania, które pomoże utrzymać narzędzie Facebook Data Valuation, którego zadaniem jest informowanie w czasie rzeczywistym użytkowników Facebooka o pieniądzach, jakie generują dla tego portalu społecznościowego. Jest to jedyny tego rodzaju produkt dostępny na rynku. Złożono również wniosek patentowy dotyczący algorytmów narzędzia Data Broker.

– Kluczowi gracze na rynku oraz organizacje narodowe z sektora reklamowego wyraziły obawy związane z wpływem projektu na ustalone modele biznesowe – podsumowuje Araujo. – Pomimo tego istnieje świadomość konieczności podjęcia działań w kwestii transparentności oraz że nowe ramy prawne dotyczące prywatności danych w UE, które wejdą w życie w 2018 roku, sprawią, że tego typu narzędzia staną się nie tylko przydatne, ale wręcz niezbędne.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

TYPES, reklama w Internecie, transparentność, bezpieczeństwo, prywatność danych, „privacy-by-design” w Internecie, wykrywanie naruszeń prywatności i ochrona prywatności, narzędzia do wyceny danych, data broker, śledzenie online, tworzenie grup docelowych
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę