Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

EKKO — Wynik w skrócie

Project ID: 781043
Kraj: Islandia
Dziedzina: Zasoby wodne, Technologie przemysłowe, Żywność i zasoby naturalne

Przyjazne dla środowiska i innowacyjne bramy do włoków

Konwencjonalne bramy włokowe są ciężkie i nieporęczne, a do tego uszkadzają dno morskie i powodują emitowanie dużych ilości dwutlenku węgla. Naukowcy stworzyli nowe, lżejsze bramy włokowe inspirowane kształtem samolotu.
Przyjazne dla środowiska i innowacyjne bramy do włoków
Bramy włokowe to duże stalowe konstrukcje, które utrzymują włoki w pozycji otwartej podczas połowów trałowych. Są one zwykle ciężkie i trudno nimi manewrować na statkach. Duże statki są zazwyczaj wyposażone w różne bramy do włoków dla różnych rodzajów połowów, co wydłuża czas przestoju potrzebny na zmianę bram.

Konwencjonalne ciężkie bramy włokowe trzeba zabrać z powrotem na ląd lub wymienić na pokładzie, co przy trudnych warunkach panujących na morzu może być niebezpieczne. Konwencjonalne połowy włokiem dennym uszkadzają dno morskie, co zmusza trawlery do zmiany praktyk połowowych.

W ramach finansowanej przez UE inicjatywy EKKO koordynator projektu Smári Jósafatsson postanowił stworzyć unikatowe bramy do włoków, które zmniejszą zużycie paliwa dzięki unikalnemu kształtowi i zastosowaniu lżejszych materiałów. Jósafatsson i reszta zespołu EKKO chcieli zrewolucjonizować bramy do włoków i zmniejszyć ślad węglowy połowów trałowych.

Zespół stworzył bramy włokowe EKKO, które pasują do różnych rodzajów połowów trałowych i dzięki temu pozwalają skrócić czas przestojów między połowami. Zminimalizowano ciężar bram do włoków pelagicznych dzięki zastosowaniu aluminium i stali, tworząc produkt, który jest wielofunkcyjny, paliwooszczędny i przyjazny dla środowiska.

„Kapitan statku używającego bramy włokowej EKKO może zwiększyć lub zmniejszyć jej ciężar”, mówi Jósafatsson. „Można to łatwo zrobić, kiedy brama EKKO wisi w blokach włoka”.

Jak wyjaśnia Jósafatsson, ciężar bramy włoka EKKO można zmienić poprzez dodanie lub usunięcie łańcuchów wewnątrz komór. Nowatorska konstrukcja wykorzystuje tak wiele innowacji, że zespół złożył aż cztery różne międzynarodowe wnioski patentowe. Innowacje te to brama włoka w kształcie płata samolotowego, nowatorskie połączenie bramy włoka, ciężarki do pustej bramy włoka oraz wbudowany syfon wodno-powietrzny.

Zespół EKKO przeprowadził analizę rynku, a reakcje użytkowników końcowych pokazały, że opracowana przez nich innowacyjna brama do włoków odegra ważną rolę w branży. Jak tłumaczy Jósafatsson, zespół musi się spieszyć, by przeprowadzić więcej testów przed wprowadzeniem produktu na rynek w przyszłym roku.

Jósafatsson z zespołem napotkali na pewne problemy z finansowaniem projektu, co znacznie spowolniło jego realizację. Jednak ostatnio udało im się przyciągnąć trzech inwestorów, którzy pomogą we wznowieniu prac.

W oparciu o analizę rynkową zespół wyłonił dodatkowych partnerów w celu dalszego rozwoju innowacyjnego projektu oraz przetestowania go w sztucznych zbiornikach i w ramach próbnych połowów. Opracowano szczegółowy biznesplan, który obejmuje analizę przychodów i kosztów, plan komercjalizacji oraz ocenę ryzyka.

„Po zakończeniu finansowania projektu naszym następnym krokiem jest ubieganie się o dotację w ramach 2. fazy programu Horyzont 2020”, tłumaczy Jósafatsson.

Zespół testuje teraz dwie pary bram, tak aby finalne produkty były zoptymalizowane w momencie wejścia na rynek. Współpracuje przy tym z firmą inżynieryjną w celu przeprowadzenia testów z wykorzystaniem obliczeniowej dynamiki płynów i dalszych testów w sztucznych zbiornikach.

„Rozpoczniemy sprzedaż na naszym rodzimym rynku w Islandii, by następnie wejść na sąsiednie rynki krajów takich jak Grenlandia, Wyspy Owcze, Norwegia, Szwecja i Dania”, wyjaśnia Jósafatsson. „Niedługo potem postaramy się wejść do innych krajów Europy Zachodniej, a także wschodniego wybrzeża Kanady i USA. A potem, na rynek globalny”.

Z uwagi na innowacyjność i ekologiczny wymiar projektu EKKO informacje o nim ukazały się już w wielu krajowych gazetach. Badacze liczą, że w ciągu 10 lat zdobędą pozycję największego i najbardziej rewolucyjnego producenta bram włokowych na świecie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

EKKO, bramy włokowe, połowy, połowy włokowe, dno morskie, ślad węglowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę