Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

Railscope — Wynik w skrócie

Project ID: 782077
Kraj: Niemcy
Dziedzina: Transport i mobilność

Bezpieczniejsze przejazdy kolejowe dzięki technologii wibracyjnej

Pewne europejskie przedsiębiorstwo z sektora MŚP przeprowadziło szczegółowe badanie rynkowe pod kątem możliwości zainstalowania nowoczesnej technologii na przejazdach kolejowych. Rozwiązanie to otworzyłoby potencjalnie lukratywny rynek oraz przyczyniło się do ocalenia wielu istnień ludzkich.
Bezpieczniejsze przejazdy kolejowe dzięki technologii wibracyjnej
W ramach projektu Railscope (Improving Railway Safety Through Innovative Sensor System), finansowanego z unijnego instrumentu na rzecz MŚP, przeprowadzono analizę europejskiego rynku kolejowego oraz wykonano pilotażową instalację nowoczesnej wibracyjnej technologii sygnalizacji na torach kolei dużej prędkości w Niemczech. Następnie przeprowadzono szereg badań terenowych.

„Testy te były dla nas, jako MŚP, bardzo ważne, ponieważ udowodniły, że nasza technologia jest funkcjonalna i niezawodna”, wyjaśnia koordynator projektu Railscope Houssam El Moutaouakil z niemieckiej firmy SENVISYS. „Jesteśmy przekonani, że dysponujemy realnym rozwiązaniem, które może poprawić bezpieczeństwo na niestrzeżonych przejazdach kolejowych”.

Bezpieczeństwo na torach

Przejazdy kolejowe – jednopoziomowe skrzyżowania linii kolejowej z drogą lub ścieżką – od dawna uznawane są za krytyczne punkty bezpieczeństwa w każdej sieci kolejowej. Mimo to w wielu krajach UE nadal funkcjonują przejazdy kolejowe bez nowoczesnych technologii, które mogłyby uczynić je znacznie bezpieczniejszymi.

„Na przykład w Niemczech istnieje około 8000 przejazdów kolejowych bez sygnalizacji”, mówi El Moutaouakil. „To około 40% wszystkich przejazdów kolejowych w tym kraju. Podobnie jest zresztą w innych państwach. Około 33% przejazdów we Francji jest niestrzeżonych, natomiast w Finlandii odsetek ten wynosi 80%.

Każdego roku na przejazdach kolejowych około 900 osób odnosi poważne obrażenia. Chociaż wiele przejazdów znajduje się na obszarach wiejskich, gdzie nie ma dużego natężenia ruchu, dzięki racjonalnym inwestycjom można by łatwo zmniejszyć ogólne koszty niestrzeżonych przejazdów pod względem ofiar śmiertelnych i strat materialnych. Kluczowym wyzwaniem do tej pory był jednak fakt, że obecne rozwiązania do wykrywania nadjeżdżających pociągów często wymagają dużej ilości okablowania, które może być bardzo drogie i trudne w instalacji.

Dobre wibracje

Technologia SENVISYS ma na celu sprostanie tym wyzwaniom poprzez stworzenie bezpiecznego i oszczędnego systemu wczesnego wykrywania opartego na czujnikach drgań.

Czujniki te mogą wykrywać pociągi z odległości 5 km, a następnie monitorować w sposób ciągły ich prędkość, kierunek i położenie. Informacje te mogą być następnie przekazywane do sygnalizatorów przejazdu kolejowego, które zapewniają bezpieczeństwo użytkownikom kolei i dróg oraz pieszym.

El Moutaouakil jest przekonany, że technologia ta może przynieść rozliczne korzyści operatorom kolejowym. Ponieważ wymaga mniejszej ilości okablowania – w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami potrzeba go tylko 1% – instalacja i konserwacja systemu jest o wiele łatwiejsza i bezpieczniejsza. Rozwiązanie to oferuje również takie korzyści, jak wykrywanie przeszkód na torze oraz uszkodzeń szyn.

„Złożyliśmy wniosek o dotację w ramach instrumentu finansowania MŚP, ponieważ chcieliśmy mieć sposobność spotkania się z różnymi operatorami oraz ocenić możliwości wykonania pilotażowych instalacji naszej technologii”, tłumaczy El Moutaouakil. „Oszacowaliśmy, że ograniczenie stosowania okablowania powinno przynieść operatorom kolejowym oszczędności rzędu nawet 200 tys. euro na instalację”.

Po sukcesie wstępnych testów uczestnicy projektu SENVISYS rozpoczęli procedurę ubiegania się o wymagane certyfikaty kolejowe dla technologii. „Z tego powodu rozpoczęliśmy realizację pilotażowych projektów we współpracy z różnymi innymi partnerami strategicznymi”, mówi El Moutaouakil. „Niedawno zainstalowaliśmy nasze czujniki na przejazdach kolejowych i porównaliśmy ich efektywność ze standardową instalacją referencyjną”.

Innym obszarem zainteresowania jest zastosowanie technologii wibracyjnej w autonomicznych pociągach. Upowszechnieniu się pociągów bez maszynisty staje na drodze między innymi brak czujników, które niezawodnie rejestrowałyby przeszkody lub uszkodzenia torów. W tym sensie rozwiązanie SENVISYS mogłoby być jedną z technologii, które umożliwią europejskiemu transportowi kolejowemu wejście w XXI wiek.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Railscope, SENVISYS, kolej, przejazdy kolejowe, czujniki, pociągi, automatyczne, tory, cyfrowe, technologia, pociąg, wibracje
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę