Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

Skylynx — Wynik w skrócie

Project ID: 763308
Kraj: Hiszpania
Dziedzina: Transport i mobilność

Cyfrowe mapowanie sieci kolejowej zwiększa wydajność

Naukowcom finansowanym przez UE udało się przy użyciu samolotów bezzałogowych, teledetekcji i kamer 360° zgromadzić dokładne dane geograficzne w celu stworzenia trójwymiarowych modeli cyfrowych linii kolejowych. Pomoże to przedsiębiorstwom kolejowym i infrastrukturalnym w ocenie stanu torów w całym ich cyklu życia.
Cyfrowe mapowanie sieci kolejowej zwiększa wydajność
Finansowany przez UE projekt Skylynx (Upgrading Railways from the Air) uwydatnił korzyści płynące z digitalizacji europejskiej sieci kolejowej. Dzięki bardziej efektywnemu kosztowo podejściu do utrzymania infrastruktury zmniejsza się potrzeba wykonywania niebezpiecznych zadań przez pracowników, co pozwala operatorom na przydzielanie im bardziej wartościowych obowiązków. Można również skuteczniej planować rozmieszczenie zasobów.

„Dawniej operatorzy kolejowi wizualizowali korytarze kolejowe na podstawie rysunków papierowych i technicznych”, wyjaśnia koordynator projektu Jorge Lopez-Sanchez z firmy SigmaRail w Hiszpanii. „Zamiast tego proponujemy coś w rodzaju aplikacji Google Maps dla kolei. Zdjęcia z powietrza wykonywane są przez drony, a trójwymiarowe zdjęcia z poziomu ulicy uzyskiwane są za pomocą kamer 3D. Nasza technologia Sigma-Q pozwala również na oznaczanie zasobów i istotnych informacji, które będą przydatne w projektowaniu, eksploatacji i konserwacji torów”.

Mało znany sukces Europy

Według Lopeza-Sancheza kluczowym celem projektu było ułatwienie skutecznego wdrożenia europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym (ERTMS), który jest dość mało znanym sukcesem Europy. „Przed wprowadzeniem ERTMS każdy kraj europejski posiadał własny system sygnalizacji", wyjaśnia. „Oznaczało to, że w przypadku wysłania pociągu na przykład z Londynu do Amsterdamu, konieczna była albo zmiana pociągu, albo wyposażenie go w kilka różnych urządzeń sygnalizacyjnych, co jest drogie i czasochłonne. W ten sposób narodził się pomysł stworzenia jednolitego systemu dla całej Europy”.

Obecnie ERTMS jest de facto europejskim standardowym systemem sygnalizacyjnym, a w przypadku nowych linii budowanych w Europie – jedynym dostępnym. ERTMS odniósł również światowy sukces i jest wdrażany w krajach takich jak Arabia Saudyjska, Australia czy Meksyk.

Wdrażanie ERTMS pozostaje jednak wyzwaniem. Europejska spuścizna po wielu automatycznych systemach spowalnia postęp i wymaga ogromnego wysiłku politycznego w celu uzgodnienia systemu, który będzie odpowiedni dla wszystkich członków UE. Lopez-Sanchez zwraca również uwagę na wyzwania techniczne związane z tworzeniem systemu, który będzie rzeczywiście funkcjonalny we wszystkich państwach członkowskich UE, jak również z wdrażaniem zaawansowanych systemów na starych liniach kolejowych.

Cyfryzacja sieci kolejowych

Zebranie danych na temat stanu tych linii ma zatem zasadnicze znaczenie. „Wdrożenie zaawansowanych systemów sygnalizacyjnych, takich jak ERTMS, wymaga od operatorów znajomości dokładnej lokalizacji elementów infrastruktury kolejowej związanych z bezpieczeństwem, takich jak sygnalizacja i niebezpieczne punkty”, wyjaśnia Lopez-Sanchez. „Można sobie wyobrazić, że system przeznaczony do przewozu tysięcy osób z prędkością do 350 km/h musi być bardzo precyzyjny”.

To był punkt wyjścia dla projektu Skylynx, w którym wykorzystano najnowocześniejsze technologie w celu opracowania cyfrowych modeli korytarzy kolejowych. „Korzyści dla branży są ogromne”, mówi Lopez-Sanchez. „Na przykład, pracownicy nie będą już musieli osobiście gromadzić danych dotyczących torów, ponieważ to zadanie można wykonywać za pomocą dronów. Pozwoli to znacznie poprawić bezpieczeństwo. Przedsiębiorstwa kolejowe będą mogły szybko zidentyfikować linie wymagające konserwacji, oszczędzając czas i pieniądze. Ostatecznie poprawa efektywności operacyjnej przełoży się na niższe koszty ponoszone przez ogół społeczeństwa”.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

SKYLYNX, SigmaRail, kolej, drony, tory, cyfrowe, technologia, ERTMS, 3D
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę