Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

PASSCLUB — Wynik w skrócie

Project ID: 697631
Źródło dofinansowania: H2020-EU.2.1.1.
H2020-EU.2.3.1.
Kraj: Hiszpania
Dziedzina: Społeczeństwo, Gospodarka cyfrowa

E-portfel oferuje Europejczykom wartościową alternatywę

Podejmowano wiele nieudanych prób opracowania mobilnego e-portfela dla Europy. Odpowiedzią może być finansowany przez UE projekt PASSCLUB.
E-portfel oferuje Europejczykom wartościową alternatywę
Część niepowodzeń poprzednich inicjatyw dotyczących rozwoju europejskich mobilnych systemów e-portfeli wynikała z niezdolności sektorów posiadających własne interesy (głównie telekomunikacyjnego i bankowego) do osiągnięcia porozumienia w sprawie modeli biznesowych i zarządzania użytkownikami. Ponadto mówi się, że próby te nie priorytetyzowały użytkowników końcowych, przez to nie angażując ich we właściwy sposób, co wynikało z braku zrozumienia koncepcji zachęt dla użytkowników i akceptacji technologii.

W ramach finansowanego przez UE projektu PASSCLUB, koordynowanego przez hiszpańską firmę Toro, opracowano mobilną platformę handlową opartą na chmurze w celu stworzenia otwartego, bezpiecznego, taniego i skalowalnego mobilnego portfela. Udało się podpisać umowy z pierwszymi dwoma klientami: CaixaBank (największym bankiem detalicznym w Hiszpanii, z 14 milionami klientów) oraz Qwant („europejska wyszukiwarka, która szanuje Twoją prywatność”, obecna na razie we Francji, Niemczech i Włoszech).

E-portfel dostosowany do potrzeb użytkowników

Projekt PASSCLUB oferuje rozwiązanie zorientowane na użytkownika, z dostępem do mobilnych usług płatniczych (zarówno online, jak i fizycznych), w oparciu o szereg technologii. Należy do nich NFC (Near Field Communication), która wykorzystuje technologię bezprzewodową do łączenia urządzenia z terminalem sprzedawcy, kody QR do płatności zbliżeniowych, a także integracja z metodami płatności online.

Usługi są zgrupowane w aplikacji mobilnej o nazwie „Wallet”. Jak wyjaśnia koordynator projektu, Gregory Puente-Castan, „Wallet jest punktem dostępu do wszystkich usług zawartych w platformie PASSCLUB, dzięki czemu zapewnia całą infrastrukturę i rozwiązania biznesowe dla dostawców usług”.

W ten sposób platforma stwarza równe szanse dla wszystkich uczestniczących w niej firm, ponieważ zapewnia dostęp do usług takich jak płatności, marketing i programy lojalnościowe. Jak mówi Puente Castan: „Oznacza to, że firmy mogą bardziej skupić się na przyciąganiu uwagi klienta, tak jak to ma miejsce w świecie rzeczywistym”.

Platforma jest rozwijana, obsługiwana i utrzymywana przez barcelońską firmę Toro i została zaprojektowana z dbałością o najwyższy poziom interoperacyjności i skalowalności. Jest również w stanie dostosować się, poprzez indywidualnie konfigurowane rozszerzenia, do szeregu potrzeb operatorów mobilnych usług handlowych, takich jak banki, przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, sprzedawcy detaliczni i operatorzy transportu publicznego.

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, Puente-Castan wyjaśnia: „PASSCLUB jest agregatorem usług płatniczych i mobilnych usług handlowych, co oznacza, że wszystkie aspekty bezpieczeństwa są zapewniane przez samych dostawców usług. Jako platforma, PASSCLUB spełnia wszystkie standardowe procedury bezpieczeństwa niezbędne do oferowania oprogramowania jako usługi”.

Kiedy opłaca się być alternatywnym rozwiązaniem

System PASSCLUB powstał w celu stworzenia wszechstronnej, elastycznej, zorientowanej na użytkownika mobilnej platformy handlowej, która oferuje Europejczykom alternatywę dla serwisów z tzw. grupy GAFA (Google, Apple, Facebook i Amazon). Dobrym przykładem jest wdrożenie przez Qwant, we współpracy z Toro, technologii umożliwiającej oferowanie konsumentom europejskim usługi Qwant Pay. Usługa zostanie uruchomiona najpierw we Francji z końcem 2018 r.

Ponadto, w Hiszpanii zespół uruchomi mobilne portfele CaixaBank, a bank planuje wykorzystać je do oferowania mobilnych rozwiązań handlowych różnym użytkownikom w Hiszpanii i Portugalii, począwszy od klubów piłkarskich La Ligi.

Jak wspomina Puente-Castan, ten handlowy aspekt projektu stanowił dla zespołu największe wyzwanie: „Byliśmy zbyt optymistycznie nastawieni do naszej prognozy handlowej i nie spodziewaliśmy się tak powolnego rozwoju rynku, więc w trakcie realizacji projektu włożyliśmy dodatkowy wysiłek w rozwój naszej działalności, który teraz przynosi realne zyski”.

Słowa kluczowe

PASSCLUB, handel elektroniczny, mobilny portfel, bankowość, mobilne, płatność, oprogramowanie jako usługa, telekomunikacja, sklepy, operatorzy transportu publicznego, bezpieczeństwo
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę