Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

FourByThree — Wynik w skrócie

Project ID: 637095
Źródło dofinansowania: H2020-EU.2.1.5.1.
Kraj: Hiszpania
Dziedzina: Technologie przemysłowe

Bezpieczna współpraca ludzi i robotów

Naukowcy finansowani przez UE opracowali i przetestowali pionierskie rozwiązania robotyczne, które współpracują bezpiecznie i skutecznie z operatorami w przemysłowych przedsiębiorstwach produkcyjnych.
Bezpieczna współpraca ludzi i robotów
Roboty zmieniają sposób interakcji człowieka z technologią i czerpania z niej korzyści, pomagając przemysłowi w automatyzacji procesów i zwiększaniu produktywności. Jednak zakres czynności większości robotów jest ograniczony, ponieważ ich każdy ruch jest bardzo dokładnie zaprojektowany, a tym samym podatny na błędy przy niewielkich zmianach w otoczeniu. Ponadto brak elastyczności mechanizmów programowania robotów sprawia, że nie nadają się one do manipulowania miękkimi przedmiotami, a ponadto mogą okazać się niebezpieczne, ponieważ koncentrują się na wydajności i szybkości.

Zwiększone bezpieczeństwo funkcjonalne współpracy między człowiekiem a robotem przybliży obecne systemy produkcji do stania się bardziej elastycznymi i wydajnymi. W ramach finansowanego przez UE projektu FourByThree naukowcy z powodzeniem opracowali nową generację modułowych robotów przemysłowych, które nadają się do bezpiecznego i wydajnego wykonywania zadań we współpracy z ludźmi. Ponadto roboty te są łatwe w użyciu i mogą być programowane przez pracowników fabryki.

Bezpieczna interakcja między ludźmi i robotami

Akronim kryjący się w nazwie projektu FourByThree nawiązuje do czterech głównych cech wspólnej pracy (modułowość, bezpieczeństwo, użyteczność i wydajność) oraz trzech głównych postaci (ludzie, roboty oraz środowisko) w scenariuszach produkcji.

„FourByThree odpowiada na zapotrzebowanie, zgodnie z którym roboty wykorzystywane w przemyśle powinny nie tylko oferować wysoki stopień zręczności, dokładności i wydajności, ale również być w stanie zapewnić bezpieczeństwo, gdy wymagana jest współpraca między operatorem a robotem, nawet w przypadku współdzielenia miejsca pracy”, mówi koordynator projektu Iñaki Maurtua. Dzięki opracowaniu innowacyjnego sprzętu i oprogramowania dla robotów współpracujących z ludźmi, rozwiązania proponowane w ramach projektu są modułowe, bezpieczne i wydajne.

Inteligentne siłowniki to bezpieczne roboty

Partnerzy projektu z powodzeniem opracowali siłowniki, które po zamontowaniu w ramionach robota umożliwiają jego bezpieczne działanie podczas współpracy z ludźmi. Napędy oparte są na innowacyjnej konstrukcji sprężynowej. Jej zastosowanie zwiększa bezpieczeństwo siłowników w zastosowaniach obejmujących człowieka i robota dzięki pochłanianiu wstrząsów i redukcji sił stycznych. Sprężyny umożliwiają również dodatkowe ugięcie w przypadku kolizji. Partnerzy opracowali siłowniki w czterech różnych rozmiarach, dzięki czemu integrator może dowolnie dobierać liczbę i wielkość każdego napędu, w zależności od wymagań ramienia robota.

Projekcyjne monitorowanie miejsca pracy

Naukowcy opracowali oparty na projekcji i wizji system monitorowania bliskiego pola, który jest modułowy, solidny i nadaje się do zastosowań przemysłowych. Nowo opracowany system monitorowania miejsca pracy rzutuje obszar bezpieczeństwa wokół poruszającego się robota, dynamicznie dostosowując jego rozmiar i kształt zgodnie z ruchami maszyny. „Jego podstawową funkcją jest nadzorowanie ruchów robota i zatrzymywanie go, gdy osoba lub obiekt wejdzie w określoną strefę bezpieczeństwa”, wyjaśnia Maurtua. Technologia ta umożliwia intuicyjną współpracę między człowiekiem a robotem poprzez wyświetlanie istotnych dla użytkownika informacji bezpośrednio w miejscu pracy oraz generowanie wirtualnych przycisków umożliwiających intuicyjne sterowanie robotem przez człowieka.

Rozwiązania sprzętowe i programowe FourByThree zostały przetestowane w czterech scenariuszach pilotażowych, koncentrujących się na procesach przemysłowych, takich jak nitowanie części samolotów, spawanie blach, montaż form i usuwanie warstw woskowych. Ponadto większość opracowanych komponentów może być używana z wykorzystaniem dostępnych na rynku ramion robotów.

Robotyczne rozwiązania sprzętowe i programowe FourByThree mogą znaleźć szerokie zastosowanie w wielu sektorach przemysłu, szczególnie w obszarach, w których kluczowe znaczenie ma minimalizacja narażenia ludzi na zagrożenia zawodowe. Rozwiązania te są już dostępne za pośrednictwem platformy online. W tym sklepie internetowym można znaleźć więcej informacji na temat większości opracowanych komponentów, z których część to oprogramowanie open source.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

FourByThree, roboty, bezpieczeństwo, siłowniki, współpraca człowieka z robotem, ramiona robotów, monitorowanie miejsca pracy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę