Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

INFARM — Wynik w skrócie

Project ID: 739479
Kraj: Niemcy
Dziedzina: Żywność i zasoby naturalne

Produkcja żywności w miastach z wykorzystaniem technik rolnictwa pionowego

Miejskie supermarkety i restauracje będą mogły wkrótce zacząć uprawiać własną żywność dzięki finansowanemu ze środków UE projektowi, który całkowicie zmodyfikował łańcuch dostaw żywności w celu rozwoju koncepcji upraw w sklepie.
Produkcja żywności w miastach z wykorzystaniem technik rolnictwa pionowego
Nasz aktywny, nowoczesny styl życia wymaga, aby świeże produkty były dostępne przez rok – nawet te wytwarzane sezonowo i/lub uprawiane na drugim końcu świata. W rezultacie nasz system dostaw żywności jest skupiony na ilości, niskich cenach i wydajności, a nie na jakości, trwałości i identyfikowalności.

Finansowana ze środków UE inicjatywa INFARM (The vertical farming revolution, urban Farming as a Service) odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na wysoko odżywczą, uprawianą lokalnie żywność, która jest wolna od herbicydów i pestycydów i rozwiązuje problem brak odpowiedzialności w obecnym systemie dostaw żywności. „Poprzez bezpośrednie uprawianie produktów w miejscu konsumpcji możemy skrócić długi łańcuch dostaw, znacznie ograniczyć marnowanie żywności, oferować bogate w składniki odżywcze produkty żywnościowe bez zawartości chemicznych pestycydów i ograniczyć niekorzystny wpływ na środowisko”, dyrektor techniczny i założyciel spółki INFARM, Guy Galonska.

Odpowiedzią jest rolnictwo pionowe, polegające na uprawie żywności ściśle kontrolowanych warunkach, w pionowo ułożonych warstwach, z wykorzystaniem technik hydroponiki i diod LED naśladujących światło słoneczne. Zespół projektu INFARM poszedł o krok dalej, wprowadzając inteligentne moduły do uprawy w całym mieście. „Zamiast zastanawiać się, jak wyeliminować braki w obecnym łańcuchu dostaw, chcieliśmy przeprojektować cały łańcuch od początku do końca. Zamiast budować duże gospodarstwa poza miastem w celu optymalizacji uprawy konkretnej rośliny i późniejszej dystrybucji produktów, zdecydowaliśmy, że bardziej efektywnym rozwiązaniem będzie utworzenie gospodarstw i uprawa produktów bezpośrednio tam, gdzie ludzie żyją i jedzą”, wyjaśnia Galonska.

Wykorzystanie technologii

Każdy moduł hodowlany stanowi odrębny ekosystemem, zapewniający optymalne warunki do wzrostu roślin. Poprzez zagwarantowanie optymalnego spektrum światła, temperatury, odczynu pH i składników odżywczych naukowcy mogą pozyskać najlepszy możliwy smak, kolor i jakość odżywczą każdej rośliny, niezależnie od tego, czy jest to rokietta prowansalska, meksykański estragon czy marokańska mięta.

Rozproszone farmy są połączone za pośrednictwem centralnej platformą rolniczej INFARM, tworzącej pierwszą w swoim rodzaju sieć rolniczą: „Każde gospodarstwo stanowi źródło danych, które wysyła informacje o wzroście roślin do naszej platformy przez całą dobę, dzięki czemu może się ona uczyć, dostosowywać i optymalizować swoje działanie”. System czujników zbiera i zapisuje dane, umożliwiając naukowcom zdalną optymalizację wzrostu roślin w czasie rzeczywistym. Informacje te są również przekazywane do centralnej platformy rolniczej, umożliwiając jej ciągły rozwój i poprawę.

Konstrukcja tac hodowlanych przypomina układ słonecznika, który stanowi przykład najbardziej efektywnego wykorzystania przestrzeni w przyrodzie. Taca przesuwa rośliny ze środka na obwód zewnętrzny w zależności od ich wielkości i wzrostu. Młode sadzonki są umieszczane w środku spirali, a gdy dojrzeją są zbierane z zewnątrz. Taka konstrukcja pozwala zbierać świeże produkty każdego dnia ze znacznie wyższą wydajnością niż w przypadku porównywalnych technologii.

Skrócenie łańcucha dostaw

Spółka INFARM obsługuje obecnie ponad 50 farm w całym Berlinie w supermarketach, kuchniach restauracji i magazynach dystrybucyjnych. Oprócz gospodarstw w sklepach zespół projektu INFARM z powodzeniem zainstalował i uruchomił wielkoskalową sadzarkę i system wsparcia logistycznego, który umożliwia sprawne i ciągłe zarządzanie pracą wszystkich modułów hodowlanych.

Wyniki te są pierwszym krokiem w kierunku stworzenia miejskiej sieci upraw w Berlinie, dzięki której miasto stanie się bardziej samowystarczalne pod względem produkcji żywności. Jak mówi Galonska: „Dzięki naszemu systemowi całkowicie zredukowaliśmy łańcuch dostaw żywności, ponieważ nasze produkty są uprawiane w samym sercu miasta, często bezpośrednio w punktach sprzedaży. Klienci mogą kupować świeże produkty, kilka minut po zerwaniu, co oznacza zachowanie wszystkich pierwotnych wartości odżywczych, które zanikają podczas transportu i schładzania produktów.

Beneficjentami projektu INFARM są zarówno małe sklepy spożywcze, jak i globalne koncerny zajmujące się sprzedażą detaliczną oraz władze państwowe zainteresowane oszczędzaniem wody, bezpieczeństwem żywnościowym i ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych. Galonska podsumowuje: „Innowacyjny model biznesowy stworzony w ramach projektu INFARM wzbudził duże zainteresowanie i wierzę, że nasz sukces będzie służył jako dowód dla początkujących przedsiębiorców i firm o ugruntowanej pozycji, że ekologiczne rozwiązania mogą być również opłacalne i zrównoważone.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

INFARM, łańcuch dostaw, rolnictwo pionowe, hydroponika, LED
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę