Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

FoodSMART — Wynik w skrócie

Project ID: 643999
Źródło dofinansowania: H2020-EU.1.3.3.
Kraj: Zjednoczone Królestwo
Dziedzina: Zdrowie, Gospodarka cyfrowa

Nowa aplikacja mobilna umożliwia dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych podczas posiłków w restauracjach

Konsumenci mogą teraz podejmować bardziej świadome decyzje o tym, co jedzą, dzięki nowej aplikacji na smartfony zaprojektowanej przez finansowany ze środków UE zespół naukowców. Ten nowy mobilny poradnik żywieniowy pozwala na dokonywanie lepszych, bardziej świadomych i spersonalizowanych wyborów żywieniowych, co wpływa na poprawę zdrowia i samopoczucia.
Nowa aplikacja mobilna umożliwia dokonywanie zdrowszych wyborów żywieniowych podczas posiłków w restauracjach
W ciągu ostatnich kilku lat częstotliwość spożywania posiłków w restauracjach lub innych lokalach gastronomicznych poza domem w Europie znacznie się zwiększyła. Jednak w porównaniu z posiłkami przygotowywanymi w domu, dania w restauracjach zwykle są bardziej kaloryczne i zawierają więcej tłuszczów ogółem, tłuszczów nasyconych i sodu. Jedzenie poza domem jest często wymieniane jako główny powód niezdrowego stylu życia i zwiększenia skali problemu otyłości, ponieważ konsumenci mają bardzo małą wiedzę na temat profilu składników odżywczych w żywności.

Technologia może znacznie pomóc konsumentom w dokonywaniu inteligentnych wyborów żywieniowych w oparciu o ich osobiste preferencje. Dlatego paneuropejskie partnerstwo między przedstawicielami przemysłu a środowiskiem akademickim powołało projekt FoodSMART (Shaping Smarter Consumer Behaviour and Food Choice). W ramach projektu stworzono aplikację, która ułatwia konsumentom dostęp do większej ilości informacji na temat żywności, a tym samym odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na pełną przejrzystość w zakresie składników i implikacji zdrowotne żywności serwowanej poza domem. FoodSMART to czteroletni projekt realizowany przez naukowców z Austrii, Danii, Francji, Grecji i Wielkiej Brytanii.

Wybór odpowiedniej żywności

Nowe przepisy UE wymagają jasnego oznakowania obecności alergenów w żywności serwowanej w hotelach, restauracjach i innych obiektach gastronomicznych. „Można stwierdzić, że jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do tego, by wiedzieć, co je”, mówi koordynator projektu, prof. Heather Hartwell.

Nowa aplikacja mobilna FoodSMART powstała, aby dostarczać konsumentom i przedstawicielom branży gastronomicznej szereg informacji związanych z żywnością. Przykładowo informuje konsumentów o wartości odżywczej, obecności ewentualnych alergenów, pochodzenia środków spożywczych i śladzie węglowym każdego posiłku.

Nowo opracowana aplikacja jest pomocnym narzędziem dla użytkowników, którzy chcą, aby spożywane przez nich produkty były zgodne z ich konkretnymi preferencjami i ograniczeniami dietetycznymi. „Dzięki funkcji lokalizacji GPS aplikacja identyfikuje najbliższy obiekt gastronomiczny bądź restaurację, a następnie oferuje użytkownikom szereg opcji, które mogą spersonalizować i dostosować do własnych potrzeb. Wyświetlane jest menu dostępnych potraw – po jego kliknięciu konsumenci mogą uzyskać dodatkowe informacje, takie jak zawartość składników odżywczych i pochodzenie składników”, wyjaśnia dalej prof. Hartwell.

Co więcej aplikacja oferuje możliwość drukowania kodów szybkiego reagowania (QR) w menu, dzięki czemu konsumenci mogą skanować je za pomocą swoich telefonów, aby uzyskać dostęp do menu i wszystkich dodatkowych informacji.

Zmniejszenie problemu otyłości

Każda inicjatywa zachęcająca konsumentów do bardziej „uważnego” jedzenia może pomóc w zmniejszeniu spożycia kalorii. W Europie Zachodniej poziom otyłości wzrósł w ciągu ostatnich 10 lat o 15%, co wiąże się z częstym jedzeniem poza domem. „Badania wykazały, że jedna trzecia brytyjskich konsumentów nie zna ilości kalorii spożywanych każdego dnia. Urzędnicy ds. zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii zalecają teraz podmiotom z branży gastronomicznej i producentom żywności zmniejszenie wielkości porcji i ograniczenie kalorii w ich produktach o 20% do 2024 r.”, mówi prof. Hartwell.

Wszystkie te dane wskazują na potrzebę dokonania radykalnej zmiany w obszarze informacji dostarczanych na temat żywności serwowanej poza domem. W ramach swojej misji ograniczenia problemu otyłości ten innowacyjny projekt ma umożliwić obywatelom dokonywanie świadomych wyborów żywieniowych, pomagając im przezwyciężyć wyzwania, takie jak brak jednoznacznego etykietowania potraw i niewłaściwe obliczanie wartości odżywczych w menu.

Projekt FoodSMART stanowi przełom w staraniach mających na celu dostarczenie klientom restauracji większej ilości informacji na temat posiłków. Zespół projektu właśnie zakończył fazę testowania aplikacji i obecnie prowadzi działania w celu udostępnienia jej na rynku. Raporty wskazują, że ta aplikacja mobilna może zapewnić przewagę konkurencyjną, ponieważ uwzględnia zdrowie pracowników, zapewnia dokładne dane na temat konsumowanej potrawy i nie zawiera reklam.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

FoodSMART, aplikacja mobilna, otyłość, kalorie, spersonalizowane wybory żywieniowe, alergeny
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę