Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

ICEYE — Wynik w skrócie

Project ID: 683736
Źródło dofinansowania: H2020-EU.2.1.6.
H2020-EU.2.3.1.
Kraj: Finlandia
Dziedzina: Przemysł kosmiczny, Technologie przemysłowe, Energia

Technologia obrazowania satelitarnego zwiększa bezpieczeństwo żeglugi w Arktyce

Nieznana dotychczas spółka ICEYE zamierza dostarczać zdjęcia arktycznego lodu morskiego aktualizowane co trzy godziny, wykonywane przy pomocy roju ponad 18 satelitów wyposażonych w radar z aperturą syntetyczną (SAR). Satelity działające niezależnie od pogody lub warunków oświetleniowych mogą znacząco zwiększyć bezpieczeństwo żeglugi na wodach Arktyki.
Technologia obrazowania satelitarnego zwiększa bezpieczeństwo żeglugi w Arktyce
Dokładne i często aktualizowane informacje na temat lodu są niezwykle ważne dla działalności żeglugowej w obszarach podbiegunowych. Szybkie jednostki pływające uczestniczące w tego rodzaju działaniach muszą bowiem ograniczać ryzyko kolizji stwarzane przez przemieszczające się pola lodowe i góry lodowe. Bezpieczeństwo działalności wydobywczej, zwłaszcza w lodowatych wodach Morza Baffina, gdzie przez całą dobę odbywa się transport rudy, zależy w dużym stopniu od aktualności dostępnych danych.

Monitorowanie i prognozowanie ruchów lodu z dużą częstotliwością powinno zwiększyć bezpieczeństwo działalności wydobywczej i żeglugi morskiej. Bazujące na konstelacji małych satelitów rozwiązanie spółki ICEYE umożliwia całodobowe obrazowanie niezależnie od zachmurzenia. Obrazowanie z wykorzystaniem satelitów SAR doskonale sprawdza się w celu rozpoznawania gór lodowych i reagowania na ich występowanie. „Urządzenie radarowe spółki ICEYE będzie w stanie obserwować powierzchnię wody z przestrzeni kosmicznej niezależnie od zachmurzenia i oświetlenia, czyli warunków atmosferycznych, które w największym stopniu ograniczają dostępność usług opartych na kamerach w miejscach, gdzie światło słoneczne i piękna pogoda są niezwykle rzadkie”, zauważa Pekka Laurila, dyrektor ds. bezpieczeństwa spółki ICEYE.

Rój małych satelitów

Spółka ICEYE opracowała jedyny w swoim rodzaju system SAR, który może zostać zainstalowany na pokładzie satelity o masie startowej nieprzekraczającej 100 kilogramów. Wykorzystując najnowsze zdobycze technologii mobilnej, spółce ICEYE udało się zaprojektować czujniki radarowe, które mogą zostać zamontowane na mikrosatelitach dwudziestokrotnie mniejszych od rządowych odpowiedników.

Satelity ICEYE są zaprojektowane do działania w rojach, co pozwala im na zapewnienie dużo wyższej niezawodności systemu przy jednoczesnym skróceniu czasu reakcji do zaledwie kilku godzin. „Aktualne rozwiązania w zakresie obrazowania radarowego są ograniczone do powtarzania obserwacji określonego obszaru tylko dwukrotnie w ciągu dnia, nie wspominając nawet o tym, że systemy te muszą być programowane z wielodniowym wyprzedzeniem”, zauważa Laurila.

ICEYE zmieni ten stan rzeczy, umieszczając na orbicie rój przeszło 18 małych satelitów SAR do 2020 roku. Dzięki temu klienci spółki otrzymają dostęp do regularnie aktualizowanych mozaik obrazów wysokiej rozdzielczości w przystępnej cenie. „SAR na małych satelitach? Kilka lat temu to było nie do pomyślenia. Mimo to spółce ICEYE udało się tego dokonać”, zauważa Josef Aschbacher, dyrektor ds. obserwacji Ziemi w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Pokonywanie dużych satelitów dzięki lepszej technologii

Kompaktowy układ SAR opracowany przez spółkę ICEYE wykorzystuje najnowsze technologie i filozofie projektowania dostępne na świecie. Sam układ jest z założenia niezależny od platformy, co pozwala na jego integrację z wieloma innymi systemami, nie tylko satelitami. Ogólna konstrukcja urządzenia SAR wykorzystująca zarówno korzyści, jak i obejmująca ograniczenia dostępnych na rynku, gotowych podzespołów zapewnia niespotykane dotychczas możliwości.

To nowe podejście do przestrzeni kosmicznej pozwala spółce ICEYE pokonywać najnowocześniejsze technologie pod względem jakości, opłacalności i terminowości, a także wspierać urządzenie SAR w trudnym środowisku kosmicznym. „Współpraca ze spółką ICEYE pomaga nam zbliżać się do realizacji naszych celów dzięki odkrywaniu potencjału spoczywającego w nowym przemyśle kosmicznym”, stwierdził Aschbacher. Korzystając z dostępnej na rynku elektroniki mobilnej i produkcji masowej, spółka ICEYE dąży do stukrotnego obniżenia kosztów operacyjnych w porównaniu z tradycyjnymi satelitami.

Mnogość zastosowań

Spółka ICEYE zamierza wystrzelić swój rój małych satelitów na niską orbitę okołoziemską, charakteryzującą się najniższym poziomem zakłóceń i promieniowania, a także najniższymi kosztami operacyjnymi. Pierwszy satelita ICEYE – X1 – umieszczony na orbicie wraz z innymi satelitami, wykonał już 600 zdjęć w ciągu pierwszych kilku miesięcy działania.

Oprócz monitorowania zmian i ruchów lodu morskiego na potrzeby żeglugi, dane otrzymane z mikrosatelitów mogą być wykorzystywane do wielu różnorodnych zastosowań. „Dostrzegamy zarówno ogromne zapotrzebowanie, jak i możliwości dla satelitów ICEYE”, stwierdził Jyri Engestrom, członek zespołu inwestycyjnego True Ventures. „W wielu sytuacjach, począwszy od pożarów lasów, przez powodzie, akcje poszukiwawcze i ratownicze, po zastosowania w rolnictwie, spółka ICEYE będzie w stanie dostarczać w czasie rzeczywistym kluczowe informacje, których nie jest w stanie zapewnić dzisiejsza technologia”.

Słowa kluczowe

ICEYE, radar z aperturą syntetyczną (SAR), małe satelity, konstelacja, wody arktyczne, obrazowanie satelitarne, mikrosatelity, niska orbita okołoziemska
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę