Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

I4F — Wynik w skrócie

Project ID: 711160
Źródło dofinansowania: H2020-EU.2.3.1.
H2020-EU.3.4.
Kraj: Węgry
Dziedzina: Bezpieczeństwo

Piana błyskawiczna do skuteczniejszego gaszenia pożarów lasów

Badacze korzystający z dofinansowania UE opracowali nowe podejście do gaszenia pożarów lasów, polegające na użyciu nowego rodzaju piany błyskawicznej.
Piana błyskawiczna do skuteczniejszego gaszenia pożarów lasów
Najczęściej używaną substancją gaśniczą przy pożarach lasów jest zwykła woda, jednak w przypadku wody skuteczność chłodzenia jest ograniczona, a rozrzut nierównomierny. Co więcej, piloci często mają trudności w trafieniem w cel. Ze względu na silne turbulencje występujące nad pożarem gaszenie wodą jest też niebezpieczne dla samolotów i personelu latającego.

Przy gaszeniu pożarów lasów są również używane krótko i długo działające opóźniacze palenia, jednak pomimo dużej skuteczności tych ostatnich, ich stosowanie jest bardzo kosztowne. Używanie piany jako krótko działającego opóźniacza palenia jest znacznie tańsze i pozwala zwiększyć efektywność gaśniczą wody, choć w porównaniu ze środkami długo działającymi i tak jest to rozwiązanie krótkoterminowe i mniej skuteczne.

W ramach finansowanego przez UE projektu I4F (Instant foam for fighting forest fire), realizowanego pod programem „Horyzont 2020”, opracowano technologię wytwarzania długotrwałej i jednorodnej piany, która gasi pożary skuteczniej od istniejących rozwiązań tego typu. Koordynator projektu i dyrektor zarządzający firmy TFEX Engineering, dr Istvan Szocs, wyjaśnia: „Nasz system I4F jest skuteczniejszy od tradycyjnych metod gaszenia wodą lub pianą, a przy tym znacznie tańszy od bardziej zaawansowanych opóźniaczy palenia”.

Mniej znaczy więcej

Dotychczasowe środki gaśnicze używane przy pożarach lasów były spieniane w wyniku tarcia o powietrze po zrzuceniu substancji z samolotu. Technologia I4F polega natomiast na dostarczaniu strumienia jednorodnej piany prosto z dyszy.

Dodatkową innowacją jest zastosowanie lekkich, kompozytowych zbiorników na pianę, co umożliwia przenoszenie i rozpylanie substancji z różnych typów samolotów. Jak twierdzi dr Szocs, piana I4F jest też znacznie mniej szkodliwa dla środowiska, niż obecnie używane długo działające opóźniacze palenia dodawane do wody, ponieważ efekt spieniania jest dużo silniejszy pomimo używania znacznie mniejszej ilości środka pieniącego.

Najskuteczniejsze opóźniacze palenia obecnie stosowane przy gaszeniu pożarów lasów stanowią nawet 20–25% ostatecznego roztworu w wodzie, podczas gdy w przypadku technologii I4F jest to zaledwie 3%. Co więcej, wytwarzana piana jest trwalsza: „Maksymalny czas utrzymywania struktury istniejących pian to 25 minut, podczas gdy nasze testy technologii I4F wykazały, że opóźniacz palenia utrzymuje się przez ponad 45 minut”, wyjaśnia dr Szocs.

Maksymalna ilość czystej wody, jaką można dostarczyć na 1 metr kwadratowy, to 5 kg. Gdy używana jest piana I4F, wartość ta rośnie do 15 kg. Jest to trzykrotnie więcej, niż w przypadku samej wody. Dr Szocs dodaje: „Jednorodna piana wytwarzana w technologii I4F pozwala też uzyskać dodatkowy efekt chłodzenia przewyższający skuteczność wody o 1,7 do 2,3 raza”.

Lepsza ochrona środowiska i zdrowia ludzkiego

Gdy ugaszenie pożaru wymaga mniejszej ilości piany, samoloty gaśnicze mogą przenosić większe ilości opóźniaczy palenia. Co ważne, piana osadza się również na liściach i gałęziach drzew, tym samym dodatkowo hamując rozprzestrzenianie się ognia. Oznacza to, że stosowanie piany I4F pozwoli chronić strażaków i pilotów przed kontaktem z pożarem o dużej intensywności.

Dodatkową zaletą tej inicjatywy jest ochrona środowiska za sprawą ratowania flory i fauny oraz ograniczania emisji zanieczyszczeń. „Szacuje się, że emisje CO2 z pożarów lasów stanowią obecnie 20% wszystkich globalnych emisji CO2 spowodowanych działalnością człowieka. Technologia I4F przyczyni się tym samym do ograniczania poziomu CO2 oraz ochrony życia i mienia osób mieszkających w pobliżu lasów, jak również do skuteczniejszej ochrony infrastruktury”, podkreśla dr Szocs.

Słowa kluczowe

I4F, pożar, piana, las, opóźniacz palenia, woda, emisje CO2
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę