Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

TRISORP — Wynik w skrócie

Project ID: 724982
Kraj: Niemcy
Dziedzina: Technologie przemysłowe

Energooszczędne chłodzenie mniejszych zakładów

W ramach jednego z projektów finansowanych przez UE opracowano prototypowy układ chłodzenia, który pozwala mniejszym zakładom ograniczyć zużycie energii pierwotnej o 70%.
Energooszczędne chłodzenie mniejszych zakładów
Osiągnięcie celów klimatycznych przyjętych na mocy porozumienia paryskiego z 2015 r. będzie możliwe wyłącznie pod warunkiem znacznego ograniczenia emisji i zużycia energii nie tylko przez duże zakłady przemysłowe, ale również przez zakłady mniejsze. Pod egidą finansowanego ze środków UE projektu TRISORP trwa wprowadzanie w małych i średnich obiektach przemysłowych nowej techniki chłodniczej ECOiCE, która dzięki ponownemu przetwarzaniu ciepła odpadowego pozwala nawet o 70% zmniejszyć zużycie energii pierwotnej i emisję gazów cieplarnianych.

Używane w niezliczonych procesach przemysłowych chłodzenie kompresorowe pochłania ogromną ilość energii elektrycznej. Prototyp TRISORP „opracowano z myślą o zastosowaniach w małej i średniej skali, w których nie istnieje żadna alternatywa dla energochłonnych i szkodliwych dla środowiska chłodziarek kompresorowych”, mówi koordynator projektu Günter Bellmann z mieszczącej się w niemieckim Wermsdorf firmy KKS Kälte-Klima-Sachsen GmbH (KKS), która zajmuje się produkcją systemów chłodniczych.

„Udało nam się w nowy sposób wykorzystać dobrze znany mechanizm chłodzenia absorpcyjnego w celu uzyskania oszczędności energii w różnorodnych zastosowaniach – od zwykłych lodówek domowych do dużych instalacji przemysłowych”, mówi dr Bellmann. „Można go używać w hotelach, zakładach przetwórstwa żywności, mleczarniach, supermarketach – zakres zastosowań jest bardzo szeroki”.

„Źródłem najważniejszej oszczędności energii jest wykorzystanie ciepła odpadowego z elektrociepłowni, energii słonecznej lub innych źródeł energii do chłodzenia płynu pełniącego rolę chłodziwa”, wyjaśnia dr Bellmann. „Wykorzystujemy ciepło odpadowe, które w normalnych warunkach zostałoby odprowadzone do środowiska”.

Jednocześnie ograniczana jest emisja CO2. „Nasze rozwiązanie jest szczególnie przydatne tam, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej lub gdzie źródłem zasilania jest energia słoneczna lub skroplony gaz ziemny (LNG)”, dodaje dr Bellmann.

Sprytna prostota

Jak wyjaśnia dr Bellmann, dalsze oszczędności udało się uzyskać poprzez ograniczenie liczby etapów procesu produkcyjnego oraz maksymalne uproszczenie technologii ECOiCE, aby umożliwić jej integrację z każdą nową lub istniejącą elektrociepłownią i turbiną gazową.

„Projektując prototypy, kierujemy się zasadą inteligentnej prostoty: używamy tylko tych części elektronicznych i mechanicznych, które są absolutnie niezbędne”, mówi dr Bellmann. Mniej części oznacza mniej potencjalnych awarii. Większość systemów przemysłowych to konstrukcje ogólnego przeznaczenia, więc wiele funkcji jest w nich zbędnych. „Dlatego staramy się maksymalnie uprościć całą konstrukcję”, wyjaśnia. Dodaje też, że ułatwia to integrację z istniejącym wyposażeniem zakładów przemysłowych.

Opracowanie prototypów

W ramach projektu firma KKS wykonała samo urządzenie i opracowała metody jego łączenia z układami kogeneracji i innymi instalacjami zewnętrznymi, częściowo we współpracy z producentami układów kogeneracji oraz innymi partnerami i podwykonawcami.

Prototyp o mocy 25 kW zainstalowano u niemieckiego dystrybutora i producenta żywności jako rozwiązanie zastępujące chłodziarkę kompresorową. Dalszy rozwój technologii pozwolił stworzyć modele o mocy chłodzenia 50 kW i 100 kW. „Jedna instalacja 100 kW kosztuje w przybliżeniu połowę tego, co cztery instalacje po 25 kW”, zaznacza dr Bellmann.

W Niemczech wykonano już sześć instalacji demonstracyjnych, między innymi w zakładzie przetwórstwa mięsnego i u kilku dystrybutorów żywności, gdzie są one używane do chłodzenia magazynów.

Dzięki wsparciu finansowemu UE udało się także znaleźć partnerów handlowych i technicznych zajmujących się instalacją i serwisem opracowanych produktów w innych krajach, w tym w Hiszpanii i Austrii. Z kolei w Chile trwają prace nad przygotowaniem instalacji w technologii ECOiCE do pracy w zakładzie przetwórstwa mięsnego.

Słowa kluczowe

TRISORP, energia, CO2, emisje, gazy cieplarniane, chłodzenie, MŚP
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę