Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

H2020

MAXITHERM — Wynik w skrócie

Project ID: 672013
Źródło dofinansowania: H2020-EU.2.3.1.
H2020-EU.3.4.
Kraj: Niemcy
Dziedzina: Transport i mobilność

Podgrzewanie sytuacji na rynku pojazdów elektrycznych

W ramach finansowanego przez UE projektu MAXITHERM opracowano alternatywny system ogrzewania dla pojazdów elektrycznych, który umożliwił obniżenie zużycia energii, zwiększenie zasięgu i zapewnienie wygody użytkowników pojazdów.
Podgrzewanie sytuacji na rynku pojazdów elektrycznych
Mało kto myśli o cieple, wsiadając do samochodu w chłodne, zimowe dni. Większość kierowców po prostu odpala silnik, ustawia ogrzewanie na odpowiednim poziomie i wyrusza w drogę. Powodem, dla którego kierowca i pasażerowie nie zamarzają w czasie jazdy, jest fakt, że silnik spalinowy produkuje duże ilości ciepła odpadowego, które ogrzewa wnętrze pojazdu.

Problem pojawia się jednak w przypadku pojazdów elektrycznych, które stają się coraz bardziej popularnym segmentem rynku motoryzacyjnego.

Brak silnika spalinowego oznacza w tym wypadku brak możliwości wytwarzania ciepła odpadowego, co z kolei powoduje, że osoby przebywające wewnątrz pojazdu są skazane na chłód. „W celu ogrzewania przedziału pasażerskiego konieczne jest czerpanie energii z akumulatorów pojazdu, co w dużej mierze wpływa na zasięg samochodu elektrycznego”, mówi Ute Maxi, koordynatorka finansowanego przez UE projektu MAXITHERM (Innovative textile-based heating system for technical applications with a special focus on Electric Vehicles). „Ograniczony zasięg takich pojazdów, w szczególności w przypadku niskich temperatur, stanowi poważną przeszkodę na drodze do masowego zastosowania pojazdów elektrycznych przez kierowców w Europie”.

Maty grzewcze dla pojazdów elektrycznych

Aby poradzić sobie z tym problemem, naukowcy pracujący w ramach projektu MAXITHERM opracowali alternatywny system ogrzewania dla pojazdów elektrycznych, który pozwala na ograniczenie zużycia energii nawet o 30 %, zwiększenie zasięgu pojazdu w chłodne dni i zapewnienie wygody i komfortu pasażerów. „System ogrzewania opracowany w ramach projektu MAXITHERM opiera się na technicznej tkaninie składającej się z włókien przewodzących energię elektryczną oraz włókien nieprzewodzących, zintegrowanej z konstrukcją samego pojazdu”, objaśnia Rafik Maxi, kierownik techniczny projektu. „Nowy system zapewnia szybkie i bezpośrednie ogrzewanie pasażerów. Co więcej, to najbardziej oszczędne rozwiązanie spośród wszystkich systemów dostępnych obecnie na rynku”.

Maty grzewcze MAXITHERM wykorzystują opatentowany system grzewczy MaxiTex, stanowiący produkt jednego z partnerów projektu. System MaxiTex składa się ze specjalnego układu kontrolnego, a także tkaniny umożliwiającej równomierne odprowadzanie ciepła na całej danej powierzchni. Maty MAXITHERM są umieszczane pod dachem i tapicerką pojazdu, a także w fotelach, oparciach oraz w obiciach drzwi.

„Zastosowany system umożliwia niezależną kontrolę nad mocą ogrzewania oraz temperaturą poszczególnych elementów systemu”, dodaje Rafik. „System umożliwi dostosowanie temperatury w każdej strefie pojazdu, co pozwoli zapewnić maksymalną elastyczność w zakresie ustawiania temperatury dostosowanej do preferencji każdego użytkownika pojazdu”.

Atrakcyjne rozwiązanie

Jak zauważa Ute, prototypowy pojazd okazał się być sukcesem, oferując zarówno wysoką wydajność, jak i niskie zużycie energii. „W chwili obecnej monitorujemy zachowanie nowego systemu w realnych warunkach drogowych. Dodatkowo, tej jesieni i zimy będziemy w stanie zweryfikować realne wartości w trudnych warunkach pogodowych panujących w Niemczech”, twierdzi koordynatorka projektu.

Aktualnie członkowie projektu współpracują z szeregiem producentów z branży motoryzacyjnej, którzy są zainteresowani zastosowaniem systemu (lub jego części) w swoich pojazdach. Zespół stara się także pozyskać dodatkowe fundusze, które przeznaczy na zwiększanie skali oraz wprowadzanie systemu MAXITHERM na rynek.

„Udało nam się opracować system, który stanowi doskonałe rozwiązanie dla samochodów elektrycznych oraz pojazdów elektrycznych każdego innego rodzaju, który pozwala na jazdę w trudnych warunkach pogodowych bez konieczności poświęcania zasięgu”, podsumowuje Rafik. „Z racji tego, że nasze rozwiązanie umożliwia rozwiązanie problemu ograniczonego zasięgu pojazdów elektrycznych, projekt MAXITHERM przyciągnął uwagę kilku globalnych graczy z branży motoryzacyjnej”.

Słowa kluczowe

MAXITHERM, pojazdy elektryczne, samochody elektryczne, MaxiTex
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę