Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AIRNET — Wynik w skrócie

Project ID: 507888
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Francja

Bezpieczeństwo w ruchu lotniczym obejmujące całą przestrzeń powietrzną

Zwiększenie bezpieczeństwa na pasach startowych i drogach do kołowania stanowi jedno z najważniejszych zagadnień w dużych portach lotniczych w całej Europie. W ramach finansowanego przez UE projektu Airnet opracowano system operacyjny, który będzie stanowić wsparcie w skutecznym wdrażaniu środków zapewniających maksymalne bezpieczeństwo w ruchu naziemnym w portach lotniczych.
Bezpieczeństwo w ruchu lotniczym obejmujące całą przestrzeń powietrzną
Obecnie transport lotniczy jest wykorzystywany przez największą liczbę ludzi w historii. Na skutek wzmożonego ruchu w głównych portach lotniczych Europy może dochodzić nie tylko do niepożądanych opóźnień, ale może też wzrastać ryzyko występowania niebezpiecznych sytuacji. Jedną z głównych kwestii bezpieczeństwa zaprzątających uwagę operatorów lotniskowych i pasażerów jest rosnąca liczba wypadków podczas przemieszczania się samolotów na ziemi. Celem projekt Airnet było znalezienie rozwiązań umożliwiających kierowanie ruchem naziemnym statków powietrznych przy zapewnieniu bezpieczeństwa pasażerów.

Zakres usług zaproponowanych przez zespół projektu Airnet obejmuje bezpieczeństwo na pasach startowych, sterowanie natężeniem ruchu oraz informacje o warunkach naziemnych w porcie lotniczym. Do testów praktycznych udostępniono wersję demonstracyjną systemu operacyjnego opracowanego jako wsparcie łączności między statkami powietrznymi i wieżą kontroli lotów portu lotniczego. Koncepcja, na której oparto nowe systemy, zyskała poparcie ze strony kontrolerów ruchu lotniczego oraz pracowników operacyjnych, którzy uznali, że spełnia ona wymagania zaawansowanego systemu zarządzania i kontroli ruchu naziemnego na lotnisku (A-SMGCS).

Zaangażowanie użytkowników końcowych okazało się bezcenne, ponieważ umożliwiło poznanie metod i procedur stosowanych obecnie w głównych portach lotniczych Europy, a także europejskiego prawodawstwa w zakresie transportu lotniczego. Uczestnicy projektu Airnet mają nadzieję, że wersja demonstracyjna przyda się także badaczom, którzy w ramach programów krajowych i europejskich prowadzą prace nad rozwiązaniami przeznaczonymi dla branży lotniczej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę