Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

AIDE — Wynik w skrócie

Project ID: 507674
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Szwecja

Droga do bardziej zaawansowego kierowania pojazdami

Metody oceny technologii interfejsu człowiek-maszyna w odniesieniu do pojazdów drogowych odgrywają czołową rolę w bezpieczniejszym i bardziej udoskonalonym kierowaniu pojazdami.
Droga do bardziej zaawansowego kierowania pojazdami
Kierowcy mogą obecnie mieć luksus wyboru spośród wielu instalowanych w pojazdach rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku, takich jak "Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy" (ADAS) oraz "Pokładowe systemy informacyjne" (IVIS). Co więcej stale wzrasta stosowanie przenośnych urządzeń komputerowych w pojazdach. Technologie takie zapewniają większą wygodę i przyjemność jazdy samochodem, a także oferują coś więcej.System wspomagania ADAS może pomóc kierowcy w bardziej świadomej obserwacji możliwych zagrożeń. Technologie te mogą także zautomatyzować częściowo czynność prowadzenia pojazdu, co zmniejszy wypadkowość, zwłaszcza w wyniku błędu ludzkiego. Przykładem mogą tu być: ostrzeganie o przekroczeniu szybkości, detekcja pasa ruchu, bądź też martwego pola, zautomatyzowana bezpieczna jazdę za innym pojazdem, poprawa widoczności oraz monitorowanie nietrzeźwości kierowcy.

W ramach finansowanego przez UE projektu AIDE pracowano nad zagadnieniami interfejsu człowiek-maszyna (HMI), dotyczącymi wprowadzania na wielką skalę inteligentnych systemów bezpieczeństwa drogowego. Naukowcy z projektu AIDE opracowali metody bezpiecznej i efektywnej integracji systemów ADAS, IVIS oraz przenośnych urządzeń komputerowych w ramach domeny kierowania pojazdem. Problemy związane z intefejsem HMI są szczególnie ważne, ponieważ stopień bezpieczeństwa przez nie zapewniany, zależy w dużej mierze od współdziałania kierowcy. Przykładem może być odpowiednie ostrzeganie oraz reakcja, mająca na celu uniknięcie kolizji. Naukowcy zastanawiali się, w jaki sposób nowatorskie technologie, wykorzystujące wizualne, dotykowe i słuchowe zmysły kierowcy, mogą być eksploatowane tak, by oferować jak najlepsze korzyści w dziedzinie bezpieczeństwa.Przebadano także zachowanie kierowców, takie jak zbytnie poleganie na pokładowych technologiach systemów bezpieczeństwa, jak również możliwości odwracania uwagi, powodowane przez niektóre inne technologie. Dobrze znanym przykładem jest zagrożenie związane z używaniem telefonu komórkowego. Stopień penetracji rynku jest również istotny, ponieważ jest wykładnikiem rzeczywistego użytkowania. Opracowano model i symulację komputerową w celu lepszego zrozumienia efektów behawioralnych.

Badania prowadzone podczas realizacji projektu AIDE rzuciły światło na maksymalny potencjał oraz korzyści wyniesione z bezpiecznej i efektywnej integracji technologii systemu HMI ze środowiskiem pojazdów. Należy mieć nadzieję, że niebezpieczny nawyk trzymania w ręce telefonu komórkowego będzie sprawą przeszłości.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę