Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zrozumienie przepływu powietrza podczas bardziej przyjaznego ekologicznie lotu

Dzięki badaniom przepływu powietrza w silnikach odrzutowych, naukowcy zrozumieli lepiej optymalne warunki projektowania elementów silnika. Rezultaty badań pomogą we wzmocnieniu konkurencyjności europejskich producentów silników lotniczych oraz zredukują wpływ lotów na środowisko.
Zrozumienie przepływu powietrza podczas bardziej przyjaznego ekologicznie lotu
Obniżenie ciężaru i hałaśliwości silników odrzutowych z powodów gospodarczych i środowiskowych jest teraz priorytetem dla inżynierów przemysłu lotniczego. Wiele opracowań w tej dziedzinie poświęcono ostatnio kanałom silników odrzutowych, gdzie często przenoszone są obciążenia, występują łożyska nośne oraz grube pręty zawieszenia. Celem finansowanego przez UE projektu AIDA było lepsze zrozumienie przepływów powietrza, a także współdziałania kanałów z innymi elementami silnika, by można było ustalić zasady projektowania dla nowej generacji najbardziej wydajnych konstrukcji kanałów.W projekcie AIDA określono pomyślnie optymalne strategie sterowania przepływem powietrza w kanałach silnika. W przypadku zastosowania takich strategii, można uznać, że ciężar oraz długość silnika zostaną obniżone o 1 do 2%, umożliwiając obniżenie o 5% kosztów opracowania silnika oraz skrócenie czasu wprowadzenia silnika na rynek o 10%.

Takie optymalne warunki projektowania będą łączyć się także z pozytywnym wpływem na środowisko, prowadząc do mniejszego do 2% spalania paliwa i emisji CO2, a także do konstrukcji nowej klasy cichych silników.

W rzeczywistości należy się spodziewać, że wyniki uzyskane w ramach projektu AIDA mogą otworzyć drzwi do pomyślnej konstrukcji nowych, obiecujących konfiguracji silników, takich jak proponowane podczas realizacji programu ramowego FP6 w zintegrowanych europejskich projektach (IP) dotyczących silników . Należy się także spodziewać, że prace realizowane przez projekt AIDA w zakresie pasywnych urządzeń sterowania, będą miały wpływ na szeroką gamę inżynieryjnych rozwiązań w dziedzinie aerodynamiki.

W celu zapewnienia, by potencjał projektu mógł być w pełni wykorzystany przez przemysł europejski, baza danych będzie dostępna dla wybranego sektora przemysłu i instytutów badawczych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę