Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

Najciekawszy artykuł

Źródło dofinansowania: FP6-IST

Przykłady udanych projektów – Po autostradach I drogach Europy będą bezpiecznie jeździły inteligentniejsze pojazdy

Naukowcy europejscy opracowali dla pojazdów nowe systemy oraz technologie, które pomogą w poprawie bezpieczeństwa na autostradach i drogach europejskich, a także zapewnią przyjemniejszy sposób kierowania pojazdami.
Przykłady udanych projektów – Po autostradach I drogach Europy będą bezpiecznie jeździły inteligentniejsze pojazdy
Wyobraźmy sobie jazdę samochodem przy głośno nastawionej muzyce, gdy obok przejeżdżają z szumem samochody, dzieci kłócą się ze sobą z tyłu, a zainstalowany w pojeździe GPS stara się coś przekazać głosem Homera Simpsona. Według grupy naukowców europejskich badających, poza innymi sprawami, wpływ tych elementów na uwagę kierowcy, technologię informacyjną oraz wypadkowość na drogach — jest to trudne do wytrzymania dla przeciętnego kierowcy.Prace takie są częścią szerzej zakrojonej europejskiej inicjatywy badań i rozwoju w celu opracowania następnej generacji inteligentnych systemów transportu (ITS), które przyczynią się, by transport stał się bardziej wydajny, bezpieczny i przyjazny środowisku.

Głównym zagadnieniem rozważanym w ramach projektu „Inteligentny system współdziałania dla bezpieczeństwa drogowego pojazdów” (I-WAY), mającym na celu ocenę sytuacji i znalezienie odpowiednich środków działania, było zebranie danych w czasie rzeczywistym o kierowcach, warunkach drogowych, oraz o tym, co dzieje się wewnątrz pojazdu i wokół niego.%%To wszystko jest oparte o gałąź nauki, która bada „stopień czujności kierowcy” jako przyczynę wypadków drogowych oraz bazuje na wynikach wcześniejszych badań prowadzonych przez UE przy realizacji projektów AWAKE i Prevent, podczas których opracowano nie rzucający się w oczy i niezawodny system monitorowania kierowcy i środowiska, a także wykrywa w czasie rzeczywistym, na podstawie wielu parametrów, czy kierowca ma problemy z „uwagą”.Finansowane przez UE konsorcjum I-WAY wykorzystało dane z czujników pojazdu, kanałów łączności typu pojazd-pojazd (C2C) oraz wzajemnego współdziałania z infrastrukturą drogową (pojazd-infrastruktura, C2I), by stworzyć złożony obraz rzeczywistych warunków jazdy.

Nie jest to ponowne wynalezienie koła

Zespół projektu I-WAY — obejmujący partnerów z przemysłu i wyższych uczelni z Niemiec, Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoch, Luksemburga i Wielkiej Brytanii — wykorzystał stosunkowo proste i tanie technologie, w tym wiele już istniejących. Zamierzeniem zespołu nigdy nie było ponowne wynalezienie koła. Wszelkie inne europejskie projekty systemów lub podsystemów, które mogły być odpowiednio przystosowane lub wykorzystane, zostały zintegrowane na wspólnej platformie. W rezultacie powstał współdziałający zestaw narzędzi, pod nazwą „system współdziałania dla bezpieczeństwa drogowego”, wspierający zarówno łączność C2I, jak też C2C.

Dla przykładu, w ramach projektu opracowano prosty, ale skuteczny, system wideo do obserwacji drogi. Zewnętrzny system wideo generuje dane o środowisku ruchu drogowego i warunkach jazdy, zawiera komponenty dostępne w sprzedaży, takie jak układy radarowe, oraz kompleksowe elementy łączności C2C, które mogą być wykorzystane do zapewnienia kierowcy ważnych informacji w zakresie wysokiego bezpieczeństwa jazdy w czasie rzeczywistym.

W takim przypadku, współdziałanie oznacza więcej niż lepsze prowadzenie samochodu dzięki zastosowanej technologii, takiej jak systemy antypoślizgowe hamulców, czy też — w droższych modelach — czujniki sygnalizujące zjechanie z pasa ruchu w droższych modelach. Oznacza ono współdziałanie pojazdów, nie tylko polegające na otrzymywaniu danych z infrastruktury, takich jak światła drogowe lub informacje o pogodzie, lecz także przedstawiające warunki ruchu drogowego przed pojazdem.Platforma sterowania, opracowana przez I-WAY może przez cały czas monitorować i rozpoznawać środowisko drogi i stan fizyczny kierowcy w czasie rzeczywistym, przy wykorzystaniu danych uzyskiwanych z trzech źródeł: systemu czujników wewnątrz pojazdu, infrastruktury drogowej oraz innych „inteligentnych” pojazdów.

Dla przykładu, w ramach projektu I-WAY opracowano lub przystosowano, poza innymi elementami, kamery wewnątrz pojazdu, czujniki chwytowe dla celów elektrokardiogramu (EKG) na kierownicy, a nawet technologie skanowania oczu i twarzy, co w połączeniu z EKG może przekazać obraz poziomu stresu u kierowcy, a także stopień jego zmęczenia.

„Do zbierania biosygnałów nie stosowano żadnego specyficznego sprzętu medycznego”, zauważył koordynator projektu I-WAY, profesor Dimitrios Fotiadis z Uniwersytetu Ioannina w Grecji. Sygnał EKG pobierany jest z dwóch czujników dotykowych owiniętych na kierownicy i podłączonych do analogowych wejść komputera. Po udostępnieniu tych sygnałów, zostają one przetworzone na poziomie oprogramowania.

Ocena sytuacji

Czujniki i systemy łączności, wykorzystywane przez przydrożne ośrodki kontroli ruchu drogowego, by śledzić warunki drogowe, mogą także przekazywać ważne informacje do przejeżdżających kierowców. W przypadku gdy indywidualny pojazd napotka na zewnętrzne zagrożenie, takie jak zamknięte pasy ruchu, zatory ruchu drogowego lub obecność krowy na drodze, system może przekazać informacje do pojazdów znajdujących się w pobliżu.

W projekcie I-WAY włączono takie trzy elementy razem do nazwanego przez partnerów „oprogramowania oceny sytuacji”, które jest w pierwszym rzędzie przeznaczone do kierowania po autostradach, by można było przewidywać sytuacje zagrożenia oraz, jeśli to możliwe, pomagać w zapobieganiu wypadkom.

Opracowana przez I-WAY „ocena sytuacji” łączy ze sobą dane pobierane bezpośrednio z czujników pojazdów z danymi przekazanymi przez grupę pojazdów znajdujących się w okolicy, co pozwala na uzyskanie lepszego obrazu sytuacji w ruchu drogowym.

Wydział MedLab z Uniwersytetu Ioannina kontynuuje badania dotyczące monitorowania statusu kierowcy oraz elementu oceny sytuacji. „Podczas realizacji projektu nasz zespół włożył wiele wysiłku w rozwiązanie tych dwóch zagadnień, toteż szukamy obecnie nowych źródeł inwestowania w przemysł samochodowy oraz informatyczny”, mówi Profesor Fotiadis.

Wyspecjalizowany „komputer wieloprocesorowy”, pracujący z oprogramowaniem oceny, uważany jest przez zespół badawczy za jeden z wczesnych sukcesów projektu. Został on wprowadzony na rynek jeszcze w roku 2009, przed zakończeniem projektu i według opinii partnerów, pracował doskonale w ramach swojej handlowej aplikacji. Partner projektu, przedsiębiorstwo Eurotech Rance, sprzedał już przeszło 3000 takich komputerów, przy czym przewidywany jest wzrost sprzedaży. Komputery wieloprocesorowe rozprowadzane są w różnych konfiguracjach i znajdują zastosowanie w układach sterujących pociągów, we francuskich myśliwcach odrzutowych (Mirage 2000), systemach robotyki i przy systemach pomiarów paliwa.

Sytuacja rynkowa

Drugim sukcesem rynkowym projektu I-WAY jest, opracowany przez firmę Loquendo, pełny pakiet syntezy mowy do instalowanych w pojazdach systemów telematyki. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się produktów i można go znaleźć wewnątrz milionów desek rozdzielczych pojazdów na całym świecie. Rozwiązanie tego interfejsu rozpowszechnione zostało w trakcie realizacji projektu I-WAY w celu poprawy bezpieczeństwa, pozwalając kierowcom na sterowanie głosem bez potrzeby absorbowania oczu ani rąk.

W międzyczasie, partner projektu, OHB-Teledata, rozszerza opracowania łączności C2C oraz C2I, podczas, gdy firma TWT GmbH, dzięki swojemu udziałowi w ramach projektu I-WAY, wykonuje badania współpracy w przemyśle samochodowym, dotyczące wykorzystania wiedzy o połączeniach czujników, o zarządzaniu danymi dla systemów wspierających podejmowanie decyzji oraz o integracji zaawansowanych komponentów informatycznych dla pojazdówGrupa GTI z Universidad Politecnica de Madrid (GTI-UPM) poszukuje inwestorów, bądź też partnerów dla swoich opracowań systemów zaawansowanego wspomagania kierowcy (ADAS), opartych na technice wideo. Wśród innych narzędzi oprogramowania, opracowanych przez GTI-UPM, należy wyróżnić systemy śledzenia pasa ruchu, modelowania drogi, lokalizacji innych pojazdów, zjazdu z pasa ruchu oraz uniknięcia kolizji.

Firma Fiat, główny partner przemysłowy projektu, zastosowała wyniki z projektu I-WAY do ustalenia swojej długoterminowej wizji pełnej współpracy między człowiekiem i maszyną, zmierzającej do opanowania stresu w zmieniających się bez przerwy warunkach kierowania pojazdem oraz zmianach zachodzących w środowisku.

Projekt I-WAY uzyskał finansowanie w ramach Szóstego Programu Ramowego Unii Europejskiej.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę