Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SAFE-AIRPORT — Wynik w skrócie

Project ID: 507008
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Włochy

Odgłosy ruchu lotniczego

Porty lotnicze i przestrzenie powietrzne na świecie stają się coraz bardziej zatłoczone z powodu rosnącej liczby komercyjnych i prywatnych statków powietrznych. Stosując ulepszone systemy akustyczne służące zapobieganiu kolizjom, można uniknąć wielu wypadków i ocalić życie wielu ludzi.
Odgłosy ruchu lotniczego
Pasażerowie mogą spodziewać się nowej ery bezpieczeństwa transportu lotniczego dzięki pracom prowadzonym w ramach finansowanego przez UE projektu Safe-Airport. Nowe systemy akustyczne mogą pomóc w ograniczeniu zagrożeń wynikłych z błędów człowieka i złych warunków pogodowych, wskazując położenie i trasę statku powietrznego lub pojazdu na ziemi. Dzięki temu nawet w warunkach złej widoczności można wykorzystać pełną przepustowość portów lotniczych. Nowe systemy mogą też przeciwdziałać niedostatkom dotychczasowego systemu, w którym statki powietrzne są wykrywane przy użyciu radaru naziemnego i kamer.

Konsorcjum opracowało nowatorski system akustyczny służący do monitorowania położenia statków powietrznych znajdujących się w powietrzu i na ziemi z wykorzystaniem szumu aerodynamicznego oraz hałasu emitowanego przez silniki. Statki powietrzne są lokalizowane za pomocą zespołu dwóch biernych fazowanych anten mikrofonowych z odległości do pięciu mil morskich. Anteny mają światłowodowe połączenie z konsolą sterowania oraz operatorem znajdującym się w budynku portu lotniczego. System jest całkowicie zintegrowany z procedurami zarządzania ruchem lotniczym w porcie i może działać w sposób autonomiczny na potrzeby małych portów lub zostać zintegrowany z systemami kontroli dużych obiektów.

W przeciwieństwie do radarów nowy system nie generuje promieniowania elektromagnetycznego ani hałasu, co stanowi jego główną zaletę. W przyszłości w cywilnych statkach powietrznych na szeroką skalę stosowane będą niemetaliczne kadłuby kompozytowe, a ta nowa technologia umożliwi skuteczne ich wykrywanie.

Nowy innowacyjny system jest ekonomiczny i przystępny cenowo dla małych portów lotniczych, co umożliwia zwiększenie przepustowości w tym stale rosnącym sektorze rynku. Dzięki zapobieganiu wtargnięciom na pas startowy wzrośnie także bezpieczeństwo oraz zmniejszone zostaną koszty wynikające z nieefektywnego wykorzystania czasu oraz zbyt niskiej wydajności działania.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę