Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

URANUS — Wynik w skrócie

Project ID: 511406
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Finlandia

Nowa technika w dziedzinie ultraszybkich laserów z włóknami optycznymi

Ultraszybkie lasery wysokiej mocy, generujące impulsy, które trwają krócej niż jedną trylionową część sekundy, stosowane są obecnie w dziedzinach tak różnorodnych jak mikroobróbka, nieinwazyjna chirurgia oraz ochrona.
Nowa technika w dziedzinie ultraszybkich laserów z włóknami optycznymi
Ultraszybkie promieniowanie wysokiej mocy mogło być dotąd stosowane jedynie przy użyciu niezręcznych laserów półprzewodnikowych, które są zarówno drogie, jak też niepewne. Dzięki opracowaniu nowego typu lasera, który jest znacznie mniejszy, tańszy i bardziej niezawodny, możliwy jest rozwój rynku optycznych systemów pulsacyjnych o wysokiej energii. Krótko impulsowe lasery włóknowe mogą być do 10 razy mniejsze i tańsze w porównaniu z równoważnymi systemami laserów niebieskich.

Fizycy pracujący pod auspicjami projektu Uranus zastosowali technologię lasera włóknowego do wytworzenia ultrakrótkich impulsów wyższej mocy w zakresie różnych długości fal oraz z lepszą stabilnością. Konsorcjum w pełni dopracowało ultraszybki laser włóknowy oraz zastosowało go w nowo opracowanych systemach.

Istotną rolę w generowaniu ultrakrótkich impulsów przy użyciu lasera włóknowego odgrywa nasycalny absorber półprzewodnikowy (SESAM). Naukowcy opracowali zasadniczy mechanizm do kształtowania ultrakrótkich impulsów lasera włóknowego i ustawili system SESAM do pracy w zakresach odpowiednio 1550, 1060 i 980 nanometrów (nm). Nanometr jest jedną miliardową częścią metra.

Do podwyższenia poziomów mocy, oraz do kompletnych systemów wykorzystywanych w celu generowania szerokopasmowego promieniowania w krystalicznych włóknach fotonicznych, zastosowano zaawansowane wzmacniacze światłowodowe. Taka koncepcja stanowiła znaczny krok do przodu w kierunku stworzenia ultraszybkich oscylatorów włóknowych, a rezultaty prac przeszły oczekiwania, jeśli chodzi o średnią moc, gęstość widmową oraz szerokość pasma emisji.

Prace zrealizowane w ramach projektu Uranus pomogły wyprowadzić Europę do czołówki badań nad ultraszybkimi laserami włóknowymi. Umożliwi to Unii Europejskiej stworzenie przewagi ekonomicznej, dzięki możliwości badań nad nowymi, przełomowymi technologiami.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę