Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

VERTIGO — Wynik w skrócie

Project ID: 034692
Źródło dofinansowania: FP6-IST
Kraj: Grecja

Nowe lasery przeznaczone do opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa i innych celów

Opracowano nowy typ taniego lasera półprzewodnikowego, opartego na koncepcji modułowej, znajdującego zastosowanie w szerokim zakresie aplikacji środowiskowych, a także w zakresie bezpieczeństwa i w opiece zdrowotnej.
Nowe lasery przeznaczone do opieki zdrowotnej, bezpieczeństwa i innych celów
W ramach projektu Vertigo opracowano zwarty i sprawny laser półprzewodnikowy z optycznym pompowaniem (OPSDL). Pracuje on z długością fali rzędu 2,0-2,5 mikrometra, umożliwiając stosowanie go do wykrywania gazu, bezprzewodowej łączności optycznej i diagnostyki medycznej. Technologia taka odgrywa istotną rolę przy wykrywaniu niebezpiecznych substancji chemicznych i środków wybuchowych, a także przy prowadzeniu ukrytej łączności.

W projekcie uczestniczyli partnerzy z uniwersytetów, z przemysłu oraz z subsydiowanych przez rząd instytutów naukowych wraz z przedsiębiorstwami ŚMP, zapewniając pomyślne, handlowe wykorzystanie technologii.

Koncepcja OPSDL oparta jest na nowym typie lasera półprzewodnikowego. Łączy on zalety konwencjonalnego lasera na ciele stałym, a więc doskonałą jakość wiązki światła i wysoką średnią moc wyjściową z elastycznością lasera diodowego półprzewodnikowego. Konsorcjum Vertigo pomyślnie opracowało technologię lasera płytkowego o wysokiej długości fali, z wykorzystaniem antymonku galu (GaSb), w oparciu o związki półprzewodnikowe. Nowa kategoria laserów, o wysokiej mocy i wysokiej jasności światła, stanowi znaczny postęp w porównaniu z obecnie stosowaną techniką; przy czym dzięki elastyczności formatu OPSDL można to było zrealizować tę technologię przy użyciu tanich komponentów.

Zastosowanie technologii, opracowanej w projekcie Vertigo, obejmuje bezprzewodową łączność optyczną o wysokiej szybkości transmisji (FSO), z wykorzystaniem światła do przekazywania danych między dwoma punktami. Technika taka stosowana jest w przypadkach, gdy użycie światłowodów nie jest praktyczne. Nowy laser charakteryzuje się zdolnością do wysokiej czułości wykrywania gazów i może być wykorzystany do monitorowania zawartości gazów i substancji chemicznych w danym środowisku. Może on zbierać precyzyjne dane w zakresie globalnego monitorowania klimatu, bądź też wykrywać ukryte substancje chemiczne i środki wybuchowe. Dodatkową korzyść stanowi wykorzystanie tej technologii w dziedzinie opieki zdrowotnej jako czułego, bezinwazyjnego urządzenia diagnostycznego, a także przy masowych ocenach stanu zdrowia pacjentów.

Opracowania projektu Vertigo umożliwiły pomyślne stworzenie elastycznych i wysoko wydajnych źródeł laserowych, jak również rozwiązały ważne problemy standaryzacji i opłacalności. Nowa technologia laserowa pomoże w monitorowaniu zmian klimatycznych, zabezpieczy przez oddziaływaniem substancji chemicznych i środków wybuchowych, oraz zapewni szybszą i bardziej niezawodną opiekę zdrowotną.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę