Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NANORAC — Wynik w skrócie

Project ID: 13680
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Francja

Sposoby podejścia do nano obiektów

Problemy dotyczące obsługi nano obiektów wynikają z powodu sił, jakie te miniaturowe obiekty wywierają na siebie wzajemnie. Sortowanie, manipulacja, a nawet obserwacja nano obiektów są obecnie ułatwione dzięki symulacji ich zachowania w wirtualnej rzeczywistości.
Sposoby podejścia do nano obiektów
Poza wyzwaniami związanymi z obsługą, występuje jeszcze sprawa ładunków elektrycznych, które sprawiają, że przemieszczenia przedmiotów w nanoskali są niemożliwe do przewidzenia. Żeby sprawić dodatkowe utrudnienie, obydwa te czynniki uzależnione są od środowiska obserwowanego przedmiotu.Oznacza to, że problem stanowią nawet podstawowe zadania związane z manipulacjami (chwytanie i zwłaszcza uwalnianie).

Projekt „Nanorobotyka do charakteryzacji montażu” (Nanorac) ma na celu zrozumienie, zamodelowanie i reprodukcję dynamicznego zachowania się niezwykle miniaturowych obiektów w ich środowisku, oraz opracowanie urządzeń do ich manipulacji.Finansowane przez UE badania umożliwiły pomyślne stworzenie dwóch miniaturowych urządzeń do chwytania jeszcze mniejszych komponentów, pracujących dobrze w ograniczeniach tak niewielkiej skali.

Inne zadanie polegało na stworzeniu systemu, który umożliwiłby realizację takich operacji nieprzeszkolonemu użytkownikowi. W rezultacie tego powstał interfejs człowiek-maszyna, wyczulony na dotyk i pozwalający naukowcom na bezpośrednią symulację sytuacji, które pomogą operatorowi w zrozumieniu obsługi urządzeń. W ramach opracowanej dotąd technologii projekt umożliwił stworzenie siatek jednorodnych i równo ułożonych nanorurek węglowych do celów testowania.

System taki, pozwalający naukowcom i nieprzeszkolonym użytkownikom na pokonywanie trudności w przemieszczaniu i identyfikacji miniaturowych obiektów, także ułatwił znacznie testowanie urządzeń pomocniczych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę