Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SCULPTOR — Wynik w skrócie

Project ID: 14026
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Hiszpania

Blachy metalowe będą wyglądać lepiej

Ogólnie biorąc, blachy metalowe są kosztowne w produkcji i obróbce. Nowe podejście, umożliwiające wytwarzanie blach metali na żądanie, jak również zapewniające ekologiczne środowisko, może wkrótce stać się realne.
Blachy metalowe będą wyglądać lepiej
Między innymi, przemysły lotniczy i samochodowy, zużywają olbrzymie ilości blach metalowych, kształtowanych w ramach kosztownych procesów technologicznych. W ramach finansowanego przez UE projektu pod nazwą „Zrównoważony i inteligentny proces kształtowania do rozpowszechnienia przez europejski przemysł formowania metali” (Sculptor), realizowano prace nad szybką, elastyczną i ekologiczną techniką kształtowania blach metalowych. Nowa metoda pozwoli na zaoszczędzenie tysięcy milionów euro dla rynku europejskiego, jak również złagodzi wpływ tego sektora produkcji na środowisko.

Projekt badał, w jaki sposób sprostać potrzebom rynku, poprzez organizację produkcji i ksztaltowania na żądanie dzięki zastosowaniu nowego procesu wytwarzania. Kluczem do takiego procesu technologicznego, odróżniającym go od procesów konwencjonalnego tłoczenia i głębokiego tłoczenia, jest nowa technika kształtowania sekwencyjnego (ISF). Metoda ta uznana została za znacznie bardziej czystą i dużo tańszą.

Proces pomaga w eliminowaniu matryc, ponieważ wykorzystuje standardowe frezarki lub roboty. Koszt techniki ISF jest niższy o 90 do 95% w porównaniu z konwencjonalnymi procesami tłoczenia, przy zastosowaniu urządzeń, które w projekcie Sculptor nazwano „matrycami pomocniczymi”, wykorzystywanych zamiast regularnych narzędzi do tłoczenia. Jednakże, przed szybkim rozwinięciem tej techniki stoją poważne wyzwania, gdyż matryce pomocnicze nie są łatwo dostępne, a cały system musi być dokładnie dostrojony, bo niektóre produkowane detale nie zapewniają geometrycznej dokładności i jednorodnej grubości.

Niemniej jednak, w dziedzinie tej dokonano olbrzymiego postępu. W ramach projektu stworzono dwa prototypy umożliwiające wytwarzanie zasadniczych kształtów, jak również prototypy narzędzi do formowania, a następnie wszystkie je pomyślnie przetestowano.

projekt Sculptor pracował także nad metodyką techniki ISF, i wytyczył drogę na przyszłość do przezwyciężania występujących przeszkód i wyzwań. Jeśli metoda ta zostanie wprowadzona, sektor przemysłu, który wytwarza blachy metalowe będzie prowadził tańsze, bardziej czyste i wydajne procesy technologiczne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę