Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SCRIN-SILICO — Wynik w skrócie

Project ID: 12127
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Węgry

Zarysowywanie działań na rzecz tworzenia lepszych leków

Postępy w ludzkiej genomice i proteomice dają nadzieję na pojawienie się nowatorskich metod w tak bardzo potrzebnych pracach rozwojowych nad lekami. Niemniej jednak same wysoko wydajne techniki nie są w stanie sprostać zadaniom w zakresie zdobywania wiedzy i analiz.
Zarysowywanie działań na rzecz tworzenia lepszych leków
Głównym celem projektu "Znajdowanie obiecujących, potencjalnych leków przeciw gruźlicy z zastosowaniem interdyscyplinarnego protokołu oparte na niekonwencjonalnym poszukiwaniu" (Scrin-silico) było opracowanie protokołu, który pomógłby w rozpoznawaniu nowych miejsc wiązania leków i kompleksów lek-białko zawierających białka prątka gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Naukowcy z zespołu zamierzali opracować protokół z uwzględnieniem dwóch głównych elementów.

Pierwszy polegał na metodzie identyfikacji wzorów wgłębień powierzchniowych w przestrzennej strukturze białek. Kierując się danymi oraz informacjami uzyskanymi w różnych eksperymentach, przy użyciu wysoko wydajnych metod, przeprowadzono wyszukiwanie par nadających się do wiązań lek-białko. Te prace wykonano we wstępnej, pierwszej fazie (Silico 1) oraz w bardziej gruntownej, drugiej fazie (Silico 2).

Druga część projektu wiązała się z protokołem biologii strukturalnej i molekularnej do sprawdzania najodpowiedniejszych par lek-białko. Do realizacji tych prac wykorzystano różne metody średnio i mało wydajne.

W toku projektu Scrin-silico udało się stworzyć technologię badań przesiewowych in silico/in vitro o szerokich zastosowaniach. Ta innowacja toruje drogę ku sprawniejszemu rozwijaniu chemioterapii i może stanowić skuteczne rozwiązanie problemów związanych z wieloopornościa lekową (MDR) i toksycznością.

Wyniki projektu podniosły konkurencyjność Europy w dziedzinie badań akademickich oraz wśród firm biotechnologicznych i farmaceutycznych. Ponadto w toku projektu Scrin-silico zdołano ustanowić poświęcone wynikom łącze między europejskimi akademiami a przemysłem. Doprowadzi to w rezultacie do sprawniejszego przełożenia myśli naukowej i pracy badawczej na lepsze procesy i korzystniejsze produkty zdrowotne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę