Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

CIBEWU — Wynik w skrócie

Project ID: 15453
Źródło dofinansowania: FP6-INCO
Kraj: Francja

Ulepszanie śródziemnomorskich drzew cytrusowych

Śródziemnomorscy hodowcy cytrusów stają wobec coraz większego zagrożenia chorobami roślin, w tym wirusem Citrus tristeza i fitoftorozą. Drzewa są także poddawane stresowi niebiologicznemu, którego źródłem jest zasolenie i zasadowość gleby oraz susze.
Ulepszanie śródziemnomorskich drzew cytrusowych
Podkładka korzeniowa to zdrowy korzeń lub dobrze rozwinięta część korzenia, służąca do szczepienia materiału odciętego z innej rośliny. Tradycyjnie używa się podkładek z pomarańczy gorzkiej, ponieważ tolerują zasolenie i niedobór żelaza towarzyszący glebom zasadowym.

Niemniej jednak nie są one w stanie powstrzymać rozprzestrzeniania się wirusa Citrus tristeza (CTZ) w regionie. Dlatego pilnie potrzebne są nowe podkładki cytrusowe. Uczestnicy projektu udoskonalili podkładki, stosując strategie hodowlane polegające na rekombinacji płciowej i hybrydyzacji somatycznej.

Finansowany przez UE projekt "Hodowanie cytrusów efektywnie wykorzystujących wodę i substancje odżywcze" (Cibewu) przyniósł ulepszenie podkładek cytrusów pod względem skuteczności w zwalczaniu chorób i tolerancji na trudne warunki w środowisku glebowym.

Początkowe prace badawcze nad narzędziami genomicznymi i molekularnymi prowadzono w laboratoriach UE, a następnie przeniesiono je do laboratoriów innych uczestników projektu, zlokalizowanych w Turcji i śródziemnomorskich krajach partnerskich (MPC). Ten transfer odegrał ważną rolę w szerzeniu wiedzy w regionie.

Na potrzeby konsorcjum Cibewu opracowano standardowe protokoły i metodologie, a także nowe zasoby i narzędzia biologiczne. Stworzono także oprogramowanie do sieciowego zarządzania zasobami genetycznymi i prób z nowymi podkładkami, dla sadów i szkółek cytrusowych wchodzących w skład konsorcjum.

Większa tolerancja podkładek na sól i niedobór żelaza w glebach zasadowych przyczyni się do większych zbiorów owoców cytrusowych w krajach MPC, a tym samym wzrostu zatrudnienia i eksportu oraz poprawy jakości życia mieszkańców.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę