Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

HIV VIROSOMES — Wynik w skrócie

Project ID: 12183
Źródło dofinansowania: FP6-LIFESCIHEALTH
Kraj: Austria

Technologia liposomowa pomoże w opracowaniu szczepionki przeciw HIV

Naukowcy pracują pod silną presją nad stworzenie bezpiecznej i skutecznej szczepionki, która mogłaby zatrzymać rozprzestrzenianie się wirusa HIV, zwłaszcza w krajach rozwijających się.
Technologia liposomowa pomoże w opracowaniu szczepionki przeciw HIV
Zadaniem projektu "Tworzenie nowej szczepionki przeciw HIV: wirosomy zawierające białka wirusa HIV" (HIV Virosomes) było stworzenie zapobiegawczej szczepionki przeciw wirusowi HIV, z zastosowaniem bezpośredniego podejścia w pracach od laboratorium do weryfikacji koncepcji u naczelnych, z wyjątkiem ludzi. Naukowcy zaproponowali testowe cząstki wirusopodobne (VLP), które zawierałyby główne białka HIV lub rekombinowane z natywną konformacją do liposomów.

Liposomy o z góry określonych właściwościach wytworzono zgodnie z wymaganiami, przy użyciu wcześniej ustalonej, masowej technologii liposomowej. Wynikowych wirosomów użyto jako profilaktycznej i terapeutycznej szczepionki przeciw zakażeniu wirusem HIV-1.

Naukowcom udało się ustabilizować skład i konformację natywnych i rekombinowanych białek otoczkowych wirusa HIV. Na podstawie badań nad immunizacją małych zwierząt członkowie projektu HIV Virosomes mogli także wybrać potencjalne szczepionki. Pomyślnie określili immunogenność, a także udało im się ustalić skuteczność w wypadku modelu rezusowego oraz ustanowili proces zgodny z dobrymi praktykami wytwarzania (GMP) na potrzeby produkcji materiału klinicznego.

W wynikach projektu tkwi potencjał wynikający z jego osiągnięć technologicznych i z podejścia zastosowanego w projektowaniu. Ważne jest też, że niski koszt produkcji szczepionki, jej stabilne cechy oraz możliwość podawania beziniekcyjnego sprawia, że stanowi ona idealne rozwiązanie, które mogłoby zaspokoić potrzeby krajów rozwijających się.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę