Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

INNFORMED — Wynik w skrócie

Project ID: 15205
Źródło dofinansowania: FP6-INCO
Kraj: Belgia

Fantastyczne prognozy dla basenu Morza Śródziemnego

Projekty z zakresu przewidywania, plany działania oraz scenariusze sukcesu, sterowane przez UE, pomogły krajom śródziemnomorskim polepszyć perspektywy na przyszłość.
Fantastyczne prognozy dla basenu Morza Śródziemnego
W UE słowo "przewidywanie" ('foresight') oznacza analizę scenariuszy dotyczących przyszłości, obejmującą krytyczne myślenie na temat długoterminowego rozwoju, demokracji partycypacyjnej oraz opracowywania polityk. W ramach finansowanego przez UE projektu "Przewidywanie innowacji na rzecz partnerów MEDA w Europejskim Obszarze Badawczym" ('Innovation Foresight for MEDA Partners in the European Research Area' - Innformed) opracowano dwie nowe techniki przewidywania dla krajów śródziemnomorskich. Techniki te, zwane "scenariuszami sukcesu" ('success scenarios') lub "planami działania" ('roadmaps'), przedstawiono naukowcom zajmującym się przewidywaniem oraz decydentom podczas ośmiu warsztatów, które odbyły się w czterech krajach śródziemnomorskich w 2008 roku.

W wyniku projektu oraz warsztatów powstał zbiór podręczników, procesów i dokumentów, ułatwiających stosowanie powyższych technik. Materiały te dostępne są także w Internecie i mogą być wykorzystywane przez zainteresowane strony w podejmowanych przez nie działaniach na rzecz przewidywania, zarówno w basenie Morza Śródziemnego, jak i poza nim. Podczas warsztatów uczestnicy mieli ponadto możliwość opracowania stosunkowo konkretnych planów w ciągu jednego dnia, zamiast pracować nad złożonymi systemami, co może zająć nawet rok.

Technika scenariuszy sukcesu uważana jest za przystępną i łatwą do stosowania, podczas gdy opracowywanie planów działania może wymagać większej ilości badań i większych nakładów pracy. Tworzenie planów działania doskonale nadaje się do opracowywania systemów społeczno-gospodarczych (np. współpracy naukowej), jednak jest mniej skuteczne w przypadku systemów technicznych (np. elementów silnika). Technika ta umożliwia ponadto użytkownikom opracowanie konkretnych, bazujących na działaniu planów, przeznaczonych dla konkretnych zastosowań, ale nie jest optymalna do nakreślania ogólnych wyzwań wysokiego poziomu.

Uczestnicy projektu zdecydowali, że powyższe materiały będą darmowe, dzięki czemu będą mogły przynieść możliwie największe korzyści decydentom, strategom, szkoleniowcom, pedagogom oraz innym podmiotom. Powyższa inicjatywa może pomóc w wyobrażeniu sobie lepszej przyszłości i ułatwić podjęcie konkretnych działań na drodze do jej urzeczywistnienia.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę