Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Śledzenie łańcucha zaopatrzenia w mrożone produkty spożywcze

Zadziwiające, zmieniające kolor mikrokryształy mogą zostać użyte do stwierdzenia świeżości produktów jadalnych. Pomoże to konsumentowi wybrać najświeższe mięso i ryby w supermarkecie, a tym samym radykalnie obniży ilość przypadków zatruć pokarmowych.
Śledzenie łańcucha zaopatrzenia w mrożone produkty spożywcze
Rozpędu nabiera lokalny przepływ produktów spożywczych, ale mięso i ryby wciąż przebywają znaczne odległości z miejsca wytworzenia do konsumenta. Toteż zapewnienie świeżości produktu jest koniecznym warunkiem sukcesu tej branży.

Trudność polega na tym, że łańcuch zaopatrzenia składa się z kilku różnych podmiotów rynku, z których każdy może zawieść w zabezpieczeniu niezbędnych warunków chłodniczych. Może to negatywnie wpłynąć na jakość produktu, a nawet spowodować jego zepsucie przed upływem daty przydatności do spożycia.

Projekt "Zintegrowane podejście do przejrzystości łańcucha chłodniczego w zakresie świeżego i mrożonego mięsa oraz ryb za pomocą wskaźników czasu i temperatury" (Freshlabel) zgromadził niewielkie, zorientowane na badania przedsiębiorstwa w celu określenia potencjału wskaźników czasu i temperatury (TTI), aby zmierzyć się z tym problemem.

Chłodzone i mrożone mięso oraz ryby muszą być przechowywane w temperaturze zamarzania lub nieznacznie wyższej, w zależności od ich rodzaju. W celu przezwyciężenia tej trudności projekt finansowany przez UE stworzył TTI, które mogą zostać przystosowane do potrzeb konkretnego produktu. Uzyskano specjalne mikrokryształy, zmieniające kolor w zależności od temperatury. Opracowano skalę (od koloru ciemnoniebieskiego, oznaczającego maksymalną świeżość, aż po biały, oznaczający nieprzydatność do spożycia), która będzie łatwo powielana przez firmy produkujące opakowania.

Technologia Freshlabel sprawi, że jakość produktu stanie się przejrzystsza dla konsumentów, co podniesie konkurencyjność producentów mięsa i ryb z UE na rynku globalnym.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę