Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

B-COOL — Wynik w skrócie

Project ID: 12394
Źródło dofinansowania: FP6-SUSTDEV
Kraj: Włochy

Schładzanie samochodów bez podgrzewania planety

Globalne ocieplenie, związane z emisją gazów cieplarnianych, stanowi poważny problem. Nowe czynniki chłodnicze oraz technologie mogą sprawić, że niewielkie pojazdy będą bardziej przyjazne dla środowiska, łagodząc powyższy problem.
Schładzanie samochodów bez podgrzewania planety
Ze względu na zakazanie przez UE stosowania w klimatyzacjach samochodowych niewydajnych czynników chłodniczych, pojawiła się potrzeba opracowania nowego, proekologicznego rozwiązania, które pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. W ramach finansowanego przez UE projektu o nazwie "Niedrogie i wydajne, oparte na CO2, systemy klimatyzacyjne dla samochodów z niższej półki" ('Low cost and high efficiency CO2 mobile air conditioning system for lower segment cars' - B-Cool) badano możliwości stworzenia systemów klimatyzacyjnych opartych na CO2 (czynnik chłodniczy R-744). Uczestnicy projektu bazowali na idei zastosowania CO2 w miejsce innych czynników chłodniczych, które mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego i mogą potęgować emisję gazów cieplarnianych (przykładem tego typu substancji jest R-134a).Prace projektowe rozpoczęto od dokonania oceny istniejących i nowych systemów pod kątem wydajności, rocznego zużycia paliwa, wpływu na środowisko naturalne oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem. Następnie podjęto wyzwanie stworzenia nowych systemów klimatyzacyjnych dla dwóch konkretnych modeli samochodów. Opracowano ponadto rygorystyczne procedury testowe, pozwalające mierzyć wydajność w różnych temperaturach.

Uczestnicy projektu zidentyfikowali rodzaj odpowiedniej sprężarki, badające zarówno sprężarki o pojemności 28 cm3, jak i sprężarki o pojemności 15 cm3, w różnych warunkach otoczenia. Naukowcy doszli do wniosku, że w nowym systemie klimatyzacyjnym bardziej wydajnie pracować będą mniejsze sprężarki.

Chociaż w perspektywie krótkoterminowej koszty związane ze stosowaniem R-744 lub CO2 w miejsce aktualnie używanego R-134a będą wyższe, to oczekuje się, że koszty te zmaleją wraz z rozpoczęciem produkcji seryjnej. Niezbędne są dalsze prace, mające na celu zagwarantowanie niezawodności systemu oraz opłacalności nowej technologii. Powyższe prace symbolizują nowe podejście do produkcji systemów klimatyzacyjnych dla małych i średnich samochodów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę