Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

FLEXONICS — Wynik w skrócie

Project ID: 13883
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Grecja

Nowa epoka elastycznej elektroniki

Wyobraźmy sobie elastyczne płytki układu elektronicznego, pasujące w każdym miejscu, wyposażone w wyświetlacz świetlno-obrazowy. Technologia ta wykazuje potencjał zasilania wielu urządzeń codziennego użytku w przyszłości.
Nowa epoka elastycznej elektroniki
Elastyczne urządzenia elektroniczne (FED) tworzone są z elektronicznych komponentów odpornych na zginanie, co czyni je przydatnymi w wielu zastosowaniach – od składanych telefonów komórkowych po komunikacyjne części samochodowe. Istnieje potrzeba zintegrowania tej technologii w przejrzyste, wysoce izolacyjne, elastyczne materiały, chroniące ją przed dostępem tlenu i pary, zapewniając jednocześnie stabilność i wytrzymałość.

Działania na rzecz osiągnięcia tego celu podjęto w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Wysoce izolacyjne powłoki do enkapsulacji typu "roll-to-roll" elastycznych urządzeń elektronicznych" (Flexonics). Prowadzono je zgodnie z efektywnym kosztowo, szybkim procesem produkcyjnym "roll-to-roll" (r2r), koncentrując się na stworzeniu zaawansowanych powłok izolacyjnych do zintegrowania technologii.

W ramach projektu pracowano nad rozwojem wysoce izolacyjnych materiałów, składających się naprzemiennie z warstw materiałów nieorganicznych oraz hybrydowych polimerów nieorganiczno-organicznych, uwzględniając jednocześnie ich przezroczystość w celu zintegrowania technologii LED.

Podczas realizacji projektu opracowano także nowe, bardzo precyzyjne techniki detekcji optycznej w celu zbadania powłok organicznych/nieorganicznych oraz oddziaływania między nimi. Rozważania uwzględniły zagwarantowanie maksymalnej jednorodności oraz ułatwienie produkcji na dużą skalę.

Poprzez poprawę niezawodności elastycznych urządzeń elektronicznych, w szczególności wyposażonych w wyświetlacze LED oraz organiczne ogniwa fotowoltaiczne (OPV), możliwe będzie stworzenie nowej generacji elastycznych, przezroczystych i wysoce izolacyjnych powłok. Umożliwi to produkcję wysoce innowacyjnych produktów nowej generacji do zastosowań przemysłowych i komercyjnych – od zaawansowanych technicznie wyświetlaczy po wytwarzanie elektryczności z energii słonecznej.

Nowa technologia oraz udoskonalone procesy produkcyjne "r2r" mogą wpłynąć na codzienne życie Europejczyków na wiele sposobów, wynosząc rynek urządzeń optoelektronicznych i elektronicznych na nowy poziom. Nowy proces produkcyjny znacznie ograniczy też zużycie szkła, tworzyw sztucznych i metalu poprzez zastosowanie inteligentnych i kontrolowanych procesów dostarczających wysoce funkcjonalne materiały. Wreszcie korzyści odniesie też sektor półprzewodników i bioukładów scalonych, szczególnie w zakresie specjalistycznych systemów maszynowych, wzmacniając na wiele sposobów konkurencyjność europejskich producentów.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę