Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Unowocześnienia w branży malarskiej

Przyjazny dla środowiska zautomatyzowany system malowania pozwoli znacznie zaoszczędzić na farbie i przyspieszyć produkcję.
Unowocześnienia w branży malarskiej
Europa wyróżnia się na światowym rynku, oferując bardziej konkurencyjne, skalowalne i przyjazne dla użytkownika rozwiązania skierowane do różnych sektorów przemysłu i wytwórstwa. Mechaniczne systemy malowania można udoskonalić i zautomatyzować, by pozwalały na zastosowanie szybszych i lepszych metod produkcji.

W ramach projektu, finansowanego ze środków UE, pod nazwą „Eco2Painter – Ekonomiczne i ekologiczne malowanie wysokiej jakości dla wysoce skalowalnych wielkości partii”, opracowano nową technologię przeznaczoną dla samoprogramujących się robotów malujących, które są zdolne do uczenia się. Technologia ta umożliwia wydajne ekologicznie, wysokiej jakości malowanie, wykonywane nawet do 100 razy szybciej niż przy użyciu metod konwencjonalnych i, w razie potrzeb, dla znacznie mniejszych partii.

Technologia oparta jest na czujnikach używanych do starannego badania i dekonstruowania obiektu przeznaczonego do pomalowania. Zespół projektu opracował prototypowy zautomatyzowany system malowania, który programuje się sam przy wykorzystaniu podejścia trójwymiarowego, tj. „maluję to, co widzę”. Zaletą systemu są minimalne czasy przestoju i zmiany produktu, zmniejszające ilość zużywanej farby i poprawiające jakość. Ulepszenie wynika z udoskonalonego szeregowania oraz zdolności postępowania ze złożonymi geometriami powierzchni oraz obszarami krytycznymi.

W bardziej szczegółowym ujęciu, nowa technologia może kontrolować gładkość farby, a także ruch i pociągnięcia farbą. W ten sposób znacznie minimalizuje pociągnięcia zbędne i nadmierny oprysk. W przypadku malowania określonych części istnieje nawet możliwość określenia kierunku farby.

Oczekuje się, że rezultatem projektu będzie udostępnienie na rzecz przemysłu przyjaznej dla środowiska i szybkiej metody malowania. Dzięki niej małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) będą mogły lepiej spełnić potrzeby rynkowe i stać się bardziej konkurencyjne.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę