Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

ARES — Wynik w skrócie

Project ID: 15653
Źródło dofinansowania: FP6-POLICIES
Kraj: Włochy

Zminiaturyzowany robot prowadzący operacje na przewodzie pokarmowym

Wyobraźmy sobie połknięcie porcji pigułek, które, po dotarciu do żołądka, mogą złożyć się do postaci maleńkiego robota i przeprowadzić zasadnicze procedury chirurgiczne.
Zminiaturyzowany robot prowadzący operacje na przewodzie pokarmowym
Na przestrzeni ostatnich 10 lat roboty chirurgiczne stały się bardziej akceptowane i w znacznym stopniu przyczyniły się do postępów w chirurgii o minimalnej inwazyjności. Projekt ”ARES – Montaż rekonfigurowalnego systemu chirurgii wewnątrznaczyniowej” to finansowana ze środków UE inicjatywa na rzecz stworzenia przełomowego systemu chirurgii wewnątrznaczyniowej.

Konsorcjum pracowników naukowych opracowuje eksperymentalny prototyp robota, który dostaje się do wnętrza ciała naturalnymi otworami lub poprzez bardzo małe nacięcia. Przyrząd dokonuje w przewodzie pokarmowym rekonfiguracji do złożonej struktury i zdalnie sterowany może poruszać się swobodnie po wnętrzu żołądka i jelit. Po przeprowadzeniu planowanej interwencji robot dokonuje demontażu, po czym może zostać odzyskany lub ulega biodegradacji.

Partnerzy projektu skoncentrowali sie na głównych kwestiach teoretycznych i technologicznych, łącznie z montażem różnych zminiaturyzowanych modułów robota w ciele pacjenta. Inne kwestie obejmowały sterowanie, wytwarzanie projektu, komunikację i uruchamianie modułów.

Projekt ARES był częścią przełomowej inicjatywy, której celem jest wypromowanie Europy jako lidera badań w zakresie nanotechnologii poprzez przekształcenie fantastyki naukowej w naukowy fakt.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę