Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

N2T2 DEVICES — Wynik w skrócie

Project ID: 17481
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Niemcy

Procesy z zastosowaniem nanowzorników usprawniające technologię wytwarzania

Technologie wytwarzania, takie jak odlewanie, wdrukowywanie czy wytłaczanie na gorąco mogą wiele skorzystać na zastosowaniu nanowzorników wykonanych z bardzo odpornych materiałów.
Procesy z zastosowaniem nanowzorników usprawniające technologię wytwarzania
Konkurencyjność, ekonomiczne technologie i szybsza nanoprodukcja zdominują niektóre gałęzie przemysłu w Europie dzięki rozwojowi wydajnych procesów z zastosowaniem nanowzorników.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Nowatorska technologia nanowzorników oraz ich zastosowanie w wytwarzaniu nowych urządzeń fotonicznych" (Urządzenia N2T2) opracowano technologię nanowdrukowywania w skali płytek, która umożliwi znaczny postęp w tej dziedzinie. Podstawą nowej technologii są porowate cienkie folie z tlenku glinu oraz zaawansowana technologia tworzenia wyjątkowo funkcjonalnych, nowatorskich elementów fotonicznych o wymiarach mniejszych od długości fali.

Celem projektu Urządzenia N2T2 było opracowanie produktów i procesów z myślą o długoterminowym rozwoju oraz zwiększeniu konkurencyjności i trwałości komercyjnej linii produktów i procesów. W ramach projektu siły połączyli specjaliści z różnych dziedzin, aby opracować zaawansowane technologie powiązane z niskonakładowymi panelami solarnymi, diodami LED wysokiej jasności oraz urządzeniami optycznymi, w których stosowane są kryształy fotoniczne. W projekcie połączono masowe powielanie oraz elektronikę kwantową.

Opracowanie urządzeń próbnych wzbogacono poprzez strategiczne sojusze z partnerami spoza Europy. Partnerzy przemysłowi zajęli się dystrybucją wyników badań pośród firm, które mogłyby odnieść z tego tytułu korzyści i zostały uznane za liderów w tej dziedzinie, poświadczając nadzwyczajny sukces projektu. Jednocześnie pokrewne badania przeprowadzone w instytucjach akademickich zachęciły doktorantów i personel podoktorancki do zajęcia się tą wschodzącą dziedziną.

Nowo utworzone partnerstwa oraz bogactwo danych zgromadzonych podczas projektu ukazują ogromne perspektywy dla nanowzorników, czy to w dziedzinie oświetlenia, energii słonecznej, czy w innych zastosowaniach. Jako że wyniki projektu zostały już wykorzystane w innych europejskich projektach badawczych, w ciągu najbliższych lat poznamy pełny potencjał tego rozwiązania.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę