Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

NUTRAMEAT — Wynik w skrócie

Project ID: 17554
Źródło dofinansowania: FP6-SME
Kraj: Hiszpania

Zdrowsze produkty mięsne

Mało kto oblizuje usta na wzmiankę o żywności modyfikowanej. Jednak to może się zmienić, gdy na rynek wprowadzona zostanie nowa linia produktów mięsnych, równie zdrowych, co smacznych.
Zdrowsze produkty mięsne
Dieta bogata w tłuszcze nasycone i przetworzone cukry doprowadziła do zatrważającego wzrostu wystąpień chorób serca i otyłości na świecie. Nawet kraje śródziemnomorskie, gdzie zrodziła się słynna dieta oparta na oliwie z oliwek, nie są uodpornione na to zjawisko.

Żywność modyfikowana w taki sposób, by była dla nas zdrowsza, określana mianem nutraceutyków, staje się coraz bardziej powszechna wraz ze wzrostem świadomości na temat roli, jaką odgrywa dieta w występowaniu tych schorzeń. W ramach projektu zatytułowanego "Rozwój nowych nutraceutycznych produktów mięsnych" (Nutrameat) podjęto się wytworzenia zdrowszych artykułów mięsnych.

Zespół projektu Nutrameat, finansowanego ze środków UE, poddał mięso emulsyfikacji, wzbogacił o różne wartościowe składniki, takie jak błonnik warzywny, po czym przywrócił produktowi formę pasty do zastosowania w kiełbasie i innych podobnych produktach. Do związania emulsji zastosowano specjalny enzym zwany transglutaminazą (TG).

Niezależnie jednak od tego, jak zdrowa jest żywność, nikt na tym nie skorzysta, jeżeli jej smak, konsystencja czy inne aspekty nie będą atrakcyjne. Dlatego też zasadniczym elementem projektu Nutrameat było przeprowadzenie testów z udziałem ekspertów i konsumentów. Jednym z aspektów odkrytych podczas owych testów było to, że kwestie akceptowane w jednym kraju, mogą nie być mile widziane w innym, nawet bliskim pod względem geograficznym. Zaobserwowano także, że konsumenci, których poinformowano o korzyściach zdrowotnych produktów, byli bardziej skłonni je akceptować.

Wyniki projektu Nutrameat dowodzą, że możliwe jest zdrowsze jedzenie bez rezygnowania z przyjemności.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę