Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

DYNAMITE — Wynik w skrócie

Project ID: 17498
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Finlandia

Nowoczesny system konserwacji na rzecz modernizacji przemysłu

Europa, chcąc zachować konkurencyjną pozycję na światowym rynku, musi zadbać o bezproblemowe i efektywne funkcjonowanie przemysłu. Nowe rozwiązania zastosowane w bezprzewodowych systemach konserwacji mogą sprawić, że prowadzenie prac w tym zakresie stanie się prostsze.
Nowoczesny system konserwacji na rzecz modernizacji przemysłu
W ramach projektu, finansowanego ze środków UE, pod nazwą „Dynamite – Dynamiczne decyzje w dziedzinie konserwacji” opracowano nowatorskie podejście do konserwacji oparte na zaawansowanych technologiach komunikacyjnych i czujnikowych, wzbogacone o pomysłowe funkcje diagnostyczne i prognostyczne.

Prace w ramach projektu prowadzono przy wykorzystaniu prototypowej globalnej infrastruktury mobilnego monitorowania e-konserwacji, co wymagało opracowania odpowiednich narzędzi i oprogramowania. Obejmowało to stworzenie systemu telemetrii bezprzewodowej i oprzyrządowania internetowego, a także inteligentnych znaczników dokumentujących historię, tożsamość i komunikację.

Zespół projektu Dynamite pracował nad utworzeniem niskonakładowego mobilnego urządzenia bezprzewodowego mającego ułatwić dostęp i nadsyłanie raportów za pośrednictwem systemu e-konserwacji. Prace dotyczyły także internetowego czujnika oleju łączącego w jednym instrumencie funkcje liczenia, rozprowadzania i określania składu cząstek.

W ramach projektu z powodzeniem opracowano rozwiązanie w dziedzinie e-konserwacji o nazwie DynaWeb, oparte na analizie scenariusza przyszłych potrzeb przemysłu oraz trendów panujących pośród operatorów instalacji, producentów, firm transportowych i innych zainteresowanych stron. System obejmuje 28 zintegrowanych komponentów sprzętowych i programowych, które umożliwiają elastyczny monitoring online i dostarczają danych konserwacyjnych na wielu poziomach, komunikując się, dla ułatwienia zadania, z podręcznymi komputerami przenośnymi. System udostępnia także usługi szkoleniowe i zapewnia pomoc w podejmowaniu decyzji w oparciu o kwestie techniczne i gospodarcze.

Testy systemu DynaWeb przeprowadzono na rzeczywistych aplikacjach stosowanych w instalacjach przemysłowych, m.in. frezarce, narzędziach do obróbki skrawaniem, hydraulice odlewniczej, morskich systemach smarowania i urządzeniu do automatycznego stemplowania. Ukazały one mocne strony systemu jako realnego zestawu narzędzi i metod zastosowanych w ramach efektywnych ekonomicznie technologii konserwacyjnych, które promują opłacalność i konkurencyjność.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę