Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

GSOMEN — Wynik w skrócie

Project ID: 1594
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Włochy

Wschód nanoklastrów

Choć tak małe, to niosą ze sobą ogromne możliwości w przemyśle – nanoklastry wykazują nieprawdopodobny potencjał w tworzeniu nowych technologii oraz nowych zastosowań.
Wschód nanoklastrów
Nanotechnologia zaczyna urastać do miana kolejnej "rewolucji przemysłowej", łącząc technologię, naukę i przemysł na rzecz tworzenia nowych ekscytujących zastosowań i produktów. W dziedzinie tej nanoklastry metalu to zbiór nanocząsteczek o średnicy 10-100 nm, które mogą być wykorzystywane w elektronice oraz wielu innych zastosowaniach.

W ramach finansowanego ze środków UE projektu "Rozwój i ponadcząsteczkowa organizacja nanoklastrów metali przejściowych i szlachetnych" (Gsomen) pracowano nad rozwojem i nukleacją określonych nanoklastrów. Naukowcy przyjrzeli się temu, w jaki sposób nanocząsteczki organizują się w struktury jednowymiarowe, dwuwymiarowe i trójwymiarowe.

Projekt koncentrował się na nanostrukturach metali czystych, nanoklastrach metali powlekanych oraz nanoklastrach metali szlachetnych. W jego ramach badano sposób ich formowania i odkładania się na powłoce tlenkowej w celu zrozumienia kierujących nimi mechanizmów oraz lepszego ich opanowania. Ponadto zasadność badań nanoklastrów zwiększyły postępy w dziedzinie sprzętu komputerowego, technik synchrotronowych oraz procesów dynamicznych.Umożliwiło to zespołowi projektowemu zbadanie ogólnej struktury nanoklastrów, interakcji nanocząsteczek z cząsteczkami oraz podłoża metali nieszlachetnych, prowadząc w konsekwencji do opracowania wielu nowych eksperymentów i zastosowań. Wyniki projektu mogą także przynieść wiele korzyści w dziedzinie technik nanowzorcowania, uwzględniających często nowatorskie ultracienkie błony tlenkowe.

Ogólnie rzecz biorąc, w ramach projektu Gsomen opracowano nowe narzędzia i protokoły charakteryzujące w celu uzyskania rzeczywistych obrazów różnych układów nanoklastrowych o różnorodnych rozmiarach, kształtach i strukturach. Poprzez symulowanie na różne sposoby struktury, wzrostu i właściwości nanoklastrów metalu, projekt wzniósł badania nad nanoklastrami na zupełnie nowy poziom.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę