Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

SKY WATCH — Wynik w skrócie

Project ID: 13609
Źródło dofinansowania: FP6-SOCIETY
Kraj: Grecja

Czerpiąc wiedzę z nieba

Konkurs związany z astronomią i portal internetowy zachęciły Europejczyków do przystąpienia do intrygujących projektów naukowych. Tego typu inicjatywy wspierają gospodarkę opartą na wiedzy i dobrze wróżą przyszłości kontynentu.
Czerpiąc wiedzę z nieba
Niebo nad nami ma do zaoferowania znacznie więcej niż tylko wspaniały widok. Stanowi bowiem istne laboratorium fizyki, astronomii, kosmologii i wielu innych dyscyplin w nauce. Aby przybliżyć młodemu pokoleniu naturę wszechświata i jego tajemnic, w ramach finansowanego ze środków UE projektu "Wprowadzenie europejskiej młodzieży w świat badań naukowych poprzez interaktywne wykorzystanie globalnej sieci teleskopów zautomatyzowanych" (Sky Watch) przeprowadzono konkurs internetowy mający wyłonić najlepsze projekty w tej dziedzinie.

Dzięki realizowanym inicjatywom propagowano naukę i technologię poprzez astronomię, otwieranie perspektyw interakcji pośród szkół, ośrodków badawczych i parków naukowych. Zgromadzono młodych ludzi z okazji takich wydarzeń, jak Dni Nauki, a także stworzono portal internetowy, gdzie użytkownicy mogli znaleźć informacje na temat nieba i przystąpić do konkursu.

Do połowy roku 2005, kiedy to uruchomiono projekt, stronę odwiedziło ponad 4 tys. osób z 53 krajów. Projekt zgromadził partnerów z Niemiec, Francji, Grecji, Szwecji i Zjednoczonego Królestwa, a wszyscy oni wspierali działania lokalne i globalne na rzecz promowania projektu. Co ciekawe, to społeczeństwo greckie najżywiej zareagowało na projekt, stanowiąc 57-procentowy odsetek osób odwiedzających stronę, na drugim miejscu uplasowało się Zjednoczone Królestwo, stanowiąc 10% odwiedzających, a po nim Niemcy, z 6% odwiedzających.

Statystyki pokazały także, że 81% odwiedzających portal dotarło na stronę bezpośrednio, nie zaś po przekierowaniu z innych stron, co podkreśla znaczenie rozpowszechniania i promowania działań w ramach projektu Sky Watch.

Sam konkurs przyciągnął bardzo wielu zainteresowanych uczestników, tj. 95 drużyn z 30 krajów. Łącznie do konkursu przystąpiły 53 projekty, spośród których do półfinału wybrano 11, z czego ostatecznie wyłoniono dwa projekty zwycięskie. Zarówno konkurs, jak i portal reprezentują udane przykłady tego, w jaki sposób można wzbudzać zainteresowanie młodego pokolenia nauką, jednocześnie wnosząc wkład do gospodarki opartej na wiedzy i podnosząc poziom edukacji młodzieży w Europie.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę