Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Walka z nieprzyjemnymi zapachami w przemyśle papierniczym

Finansowane ze środków UE konsorcjum opracowało unikalny szybki i czuły system zwalczania nieprzyjemnych zapachów do przemysłu papierniczego.
Walka z nieprzyjemnymi zapachami w przemyśle papierniczym
Wcześniejsze badania wskazywały na zapotrzebowanie na taki niezawodny system w papiernictwie. Zwiększone zapotrzebowanie wynikało ze zmian procesów inżynieryjnych i większego wykorzystania papieru pochodzącego z odzysku, skutkujących większym poziomem związków organicznych i elektrolitów oraz dłuższymi czasami retencji, a także wyższą temperaturą i pH.

Projekt "Inteligentny system zwalczania nieprzyjemnych zapachów w celu poprawy jakości produktów oraz ochrony bezpieczeństwa pracy, lokalizacji i miejsc pracy, w oparciu o narzędzia perspektywiczne" (Odour Control) wykorzystał multidyscyplinarne podejście oparte na narzędziach biotechnologicznych, fizycznych, chemicznych i inżynierii procesów w celu zbadania złożonych procesów odpowiedzialnych za zapachy biologiczne. Partnerzy projektu opracowali urządzenia do szybkiego wykrywania mikroorganizmów i związków powodujących powstawanie zapachów podczas produkcji. Badacze monitorowali także jakość produktów i emisje z papierni do środowiska.

Wdrożono precyzyjne środki przeciwzapachowe, takie jak przyjazne dla środowiska dodatki, posługując się fluorescencyjną hybrydyzacją in situ (FISH) i sztucznymi systemami węchowymi (AOS). Tym samym inicjatywa Odour Control ma potencjał, by zmniejszyć negatywny wpływ przemysłu papierniczego na środowisko i zdrowie oraz pomóc w złagodzeniu związanych z tym konfliktów społecznych i prawnych. Zastosowanie środków przeciwzapachowych eliminuje także potrzebę używania wysoce niebezpiecznych biocydów do zwalczania mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie zapachów.

Sukces projektu Odour Control pozwala poprawić jakość życia ludzi pracujących w papierniach i mieszkających w ich pobliżu, a także uczynić przemysł papierniczy bardziej przyjaznym dla środowiska. Jest to możliwe dzięki redukcji szkodliwych zapachów i ograniczeniu stosowania niebezpiecznych substancji chemicznych z pożytkiem dla czystszego i zdrowszego środowiska lokalnego.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę