Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP6

MODULINSPEX — Wynik w skrócie

Project ID: 16882
Źródło dofinansowania: FP6-NMP
Kraj: Dania

Nowa rentgenowska technologia detekcyjna pozwala uzyskać bezpieczniejsze produkty

Obecnie istnieją pewne ograniczenia dotyczące używania rentgenowskich systemów kontroli w przemyśle żywnościowym, opakowaniowym i produkcyjnym. Finansowany ze środków UE, nagradzany projekt zajmował się kwestią jakości, kosztów i elastyczności takich systemów w celu poprawy bezpieczeństwa produktów końcowych.
Nowa rentgenowska technologia detekcyjna pozwala uzyskać bezpieczniejsze produkty
Celem projektu "Modułowe rentgenowskie systemy szybkiej detekcji i sortowania do kontroli procesu produkcji jakości pakowania" (Modulinspex) było przedstawienie modułowej koncepcji projektowania, wdrażania i zastosowania nowych rentgenowskich systemów kontroli w produkcji przemysłowej. Otrzymana koncepcja odpowiada zapotrzebowaniu na wydajną kosztowo, elastyczną i wysokojakościową produkcję. W projekcie Modulinspex opracowywano innowacyjną technologię detekcyjną do ulepszonej kontroli takich artykułów, jak lekkie produkty żywnościowe czy opakowania.

Partnerzy projektu opracowali, zbudowali, przetestowali i zademonstrowali systemy i nowo stworzony sprzęt, na przykład innowacyjne detektory, urządzenia sterujące i nowe elementy konstrukcyjne.

Po wybraniu urządzeń rentgenowskich i opracowaniu modułów konstrukcyjnych, stworzono moduły oprogramowania dla różnych źródeł promieniowania rentgenowskiego. Były to na przykład zamknięte źródła promieniowania rentgenowskiego typu minifocus i microfocus, które okazały się jednym z najczęściej wykorzystywanych komercyjnie rezultatów projektu.

Przy pomocy nowej technologii opracowano nowatorskie detektory, z których wymienić należy szczególnie detektor liniowy, który przetestowano i wdrożono w systemie kontroli przenośnika pośredniego. Po zintegrowaniu technologii z innym oprogramowaniem i sprzętem, detektor otrzymał za swoją niezwykłą sprawność nagrodę w dziedzinie innowacyjności.

Autorzy projektu Modulinspex stworzyli także modułowy manipulator do kontroli płytek elektronicznych, oferujący niedrogi, elastyczny i precyzyjny sprzęt systemowy.

Proponowane rozwiązania dotyczyły w szczególności sektora opakowań żywności i kontroli żywności, gdzie nowe technologie mają szanse na szybkie zastosowanie. Na przykład, istnieje możliwość zastosowania oprogramowania integrującego różne algorytmy detekcji, opracowane przez uczestników projektu, w zadaniach dotyczących wykrywania kości w produktach rybnych bądź metalowych pierścieni i skaz w wyrobach metalowych.

Inne potencjalne zastosowania dotyczą przemysłu farmaceutycznego i innych różnorodnych zadań z zakresu kontroli przemysłowej. W sumie, wyniki projektu Modulinspex torują drogę ku otwarciu nowego, dużego rynku rentgenowskich technologii kontrolnych.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę