Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Rewolucja w komunikacji

W ramach projektu Multiwave opracowano zaawansowany niskonakładowy sprzęt do komunikacji cyfrowej przy wykorzystaniu technologii światłowodowej. Postępy w tej dziedzinie stanowią obietnicę wprowadzenia istotnych zmian, które z łatwością zastąpią używane obecnie systemy.
Rewolucja w komunikacji
Komunikacja światłowodowa rozwinęła się znacznie od momentu powstania, dzięki rozwojowi technologii, takiej jak zwielokrotnienie z podziałem długości fali (WDM). W tego rodzaju technologii możliwe jest jednoczesne przetwarzanie wielu sygnałów nośników optycznych przy użyciu różnych długości fali lub kolorów światła laserowego. Jest to ułatwieniem dla komunikacji dwustronnej za pośrednictwem pojedynczego pasma światłowodowego i otwiera możliwość komunikacji szerokopasmowej w różnych formach.

W miarę nieustannego gwałtownego wzrostu potrzeby komunikacji cyfrowej, wydatki związane z systemami WDM i miejską siecią komputerową (MAN) stanowią poważne wyzwanie. Technologia ta zależna jest również od wielu laserów o fali ciągłej lub laserów o sprzężeniu zwrotnym w układzie stałych rozproszonych (DFB), które zwykle wymagają dostrojenia do różnych długości fali, własnej elektroniki napędu i wiążą się z ogromnymi kosztami.

W ramach projektu "Efektywny ekonomicznie system laserowy o wielu długościach fali" (Multiwave) opracowano zaawansowaną technologię, które sprosta przyszłym wymaganiom komunikacyjnym. Nowy system może zastąpić grupy lub "banki" 100 lub więcej laserów o wielu długościach fali jednym urządzeniem typu "plug and play" (podłącz i używaj). Pozwala to ograniczyć koszty systemów WDM, zużycie energii elektrycznej i wymagania względem przestrzeni, oferując wyjątkowe rozwiązanie dla rosnących potrzeb komunikacyjnych.

W kwestii radiowo-technicznej, system Multiwave pomoże obniżyć koszty systemu pełnego pasma C z 50 kanałami o odstępach 50 GHz. Ponadto przyniesie ogromne korzyści i oszczędności dla systemów obejmujących zarówno pasmo C, jak i L o odstępach 50 GHz między kanałami oraz dla systemów pasma C o odstępach 25 GHz.

Nowy system zaprojektowano, mając na uwadze możliwość unowocześniania, wymagania konserwacyjne oraz opłacalność. Testy wykazały ultrawydajną komunikację na pasmach S, C i L o różnych odstępach między kanałami, w tym bezbłędne działanie na paśmie C, które okazało się lepsze od stosowanych obecnie komercyjnych laserów DFB.

W ramach projektu wyedukowano ośmioro doktorantów zajmujących się tą dziedziną, natomiast wyniki rozpowszechniono poprzez publikacje i konferencje. Prawdopodobieństwo wykorzystania technologii jest wysokie, a siła komunikacji cyfrowej może się w rezultacie zwielokrotnić.

Powiązane informacje

Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę